Datum: 28.11.2001 | Zdroj: www.flashnews.cz | Autor: |
"Občas dochází k boji mezi jednotlivými skupinami, a to za využití bodných či sečných zbraní, v neposlední řadě jsou též užívány zbraně střelné," upozorňují detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).
Čínské mafie si kradou i nelegální imigranty
Kuriózní přitom je, že např. zločinecké skupiny pašeráků lidí si dokonce navzájem kradou osoby, které z Číny ilegálně dopravují přes ČR do západní Evropy. "Tato činnost je daleko jednodušší než klasické zajištění celé pašerácké cesty, neboť odpadá starost o dopravu, ubytování atd. Za vrácení ukradených lidí požadují tyto organizace peníze buď od jejich příbuzných v Číně, nebo od samotných pašeráků, neboť těm hrozí, že by ztratili svou pašeráckou pověst a v budoucnu by se na ně nikdo neobrátil," tvrdí expert ÚOOZ s tím, že tato trestná činnost se velmi obtížně odhaluje, protože tyto případy nejsou oznamovány a policie o nich tudíž oficiálně vlastně neví.
Rusové se taky nejdřív okrádali navzájem
To, že se čínské zločinecké prostředí pracující na území České republiky ve zhruba dvacetičlenných skupinách řízených šéfy přímo z Číny orientuje zatím převážně do vlastních řad, ale neznamená jejich malou celospolečenskou nebezpečnost. "Tak vypadal i ruskojazyčný organizovaný zločin ještě před pár lety, jeho protagonisté si netroufli vydírat podnikatele z českých řad. Postupně si ale vybudovali síť kontaktů a zázemí, začali se cítit jistěji a podívejte se na to dnes," upozornil jeden z detektivů. Na mysli měl nejen vydírání, únosy a vraždy na objednávku, které si ruskojazyčné mafie již dávno nevyřizují jen mezi sebou, ale též spolupráci z řadou českých občanů, kteří buď za úplatu nebo pod pohrůžkou likvidace kryjí jejich aktivity a dávají jim zdání legálnosti.