Datum: 28.11.2001Zdroj: www.flashnews.czAutor:

Čínské mafie tyjí ze vzájemného vraždění

Čínské zločinecké organizace působící v ČR tyjí zatím zejména z toho, že se soustřeďují na vydírání a únosy svých podnikatelsky úspěšných krajanů, popřípadě se gangsteři okrádají či dokonce likvidují navzájem. Podle odborníků je to ale pravděpodobný předstupeň budoucího zostření a rozšíření jejich zločineckých aktivit.

"Občas dochází k boji mezi jednotlivými skupinami, a to za využití bodných či sečných zbraní, v neposlední řadě jsou též užívány zbraně střelné," upozorňují detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Čínské mafie si kradou i nelegální imigranty

Kuriózní přitom je, že např. zločinecké skupiny pašeráků lidí si dokonce navzájem kradou osoby, které z Číny ilegálně dopravují přes ČR do západní Evropy. "Tato činnost je daleko jednodušší než klasické zajištění celé pašerácké cesty, neboť odpadá starost o dopravu, ubytování atd. Za vrácení ukradených lidí požadují tyto organizace peníze buď od jejich příbuzných v Číně, nebo od samotných pašeráků, neboť těm hrozí, že by ztratili svou pašeráckou pověst a v budoucnu by se na ně nikdo neobrátil," tvrdí expert ÚOOZ s tím, že tato trestná činnost se velmi obtížně odhaluje, protože tyto případy nejsou oznamovány a policie o nich tudíž oficiálně vlastně neví.

Rusové se taky nejdřív okrádali navzájem

To, že se čínské zločinecké prostředí pracující na území České republiky ve zhruba dvacetičlenných skupinách řízených šéfy přímo z Číny orientuje zatím převážně do vlastních řad, ale neznamená jejich malou celospolečenskou nebezpečnost. "Tak vypadal i ruskojazyčný organizovaný zločin ještě před pár lety, jeho protagonisté si netroufli vydírat podnikatele z českých řad. Postupně si ale vybudovali síť kontaktů a zázemí, začali se cítit jistěji a podívejte se na to dnes," upozornil jeden z detektivů. Na mysli měl nejen vydírání, únosy a vraždy na objednávku, které si ruskojazyčné mafie již dávno nevyřizují jen mezi sebou, ale též spolupráci z řadou českých občanů, kteří buď za úplatu nebo pod pohrůžkou likvidace kryjí jejich aktivity a dávají jim zdání legálnosti.

Zpět na seznam zpráv