Datum: 26.10.2001Zdroj: www.flashnews.czAutor:

S protitankovými střelami kšeftují ukrajinské mafie

Nejen proslulými kalašnikovy, pistolemi české i sovětské provenience, útočnými granáty, ale též protitankovými střelami RPG, tedy zbraněmi, které patřily do výzbroje zemí bývalé Varšavské smlouvy, disponují ukrajinské mafie, působící na území ČR. Právu to potvrdil policejní zdroj, který se problematikou organizovaných zločineckých struktur zabývá.

Podle odborníků policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) i civilní kontrarozvědky patří ruskojazyčná zločinecká uskupení vedle kosovsko albánských k předním organizátorům ilegálního obchodu se zbraněmi v Česku. "Velká část členů ruskojazyčných gangů jsou bývalí sovětští vojáci, často důstojníci, kteří působili v posádkách mimo SSSR, tedy i u nás. Měli přístup k citlivým informacím i ke zbrojnímu materiálu a dodnes mají dobrou znalost prostředí," sdělil Právu zdroj. Např. šéfem pražské větvě tzv. luhaňské brigády, jedné z nejnebezpečnějších ukrajinských mafií u nás, je podle poznatků detektivů ÚOOZ bývalý důstojník sovětské armády v NDR, kde měl na starosti přímo zbrojní sklady. V ruskojazyčných zločineckých uskupeních ale figurují i bývalí vojáci z války v Afghánistánu.

Rodokmen ruzyňské rakety je nejasný

Střely RPG 75, z nichž jednu našli policisté minulý čtvrtek nedaleko ruzyňského letiště v Praze, se vyráběly v minulosti pouze v ČSSR a v rámci Varšavské smlouvy jimi byly vyzbrojeny i armády ostatních socialistických států. Na případu podivného nálezu proto nyní pracuje právě ÚOOZ. Práci jim ale komplikuje nejasný rodokmen zbraně, která pochází ze skladů federálního ministerstva vnitra, není ale jasné, kdy se ztratila. Mohlo k tomu dojít už v 80. letech, jak policejní vedení tento týden připustilo. Ministr vnitra Stanislav Gross v pátek po jednání ústředního krizového štábu připustil, že "šetření, odkud zbraň pochází, se skutečně komplikuje". "Nelze ale říci, že šetření uvázlo na mrtvém bodě. Je tu i druhý směr, který se týká toho, jaké podezřelé aktivity byly na místě před nálezem," dodal Gross.

BIS: zákony se dají obejít

Odborníci BIS upozorňují na skutečnost, že pokud některé firmě není uděleno povolení k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem a tudíž nemůže dostat ani vývozní licenci, firma sežene jako partnera další subjekt, který povolení má a licenci dostane. "Toto sice není přímé porušení zákona, ale cesta, kterou lze zákon úspěšně obcházet a je na zvážení příslušných orgánů, jak doplnit, či upravit současnou legislativu," upozorňují specialisté BIS ve výroční zprávě. K úmyslné trestné činnosti v oblasti obchodu s vojenským materiálem může podle nich rovněž docházet obcházením licencí, nebo jejich objemového plnění vývozem vojenského materiálu zaměněného za civilní. "Buď využitím neznalosti celních orgánů, které zejména při vývozu některých dílů nejsou bez posouzení znalcem schopny odhalit, že jde o vojenský materiál, nebo využitím podobnosti až vizuální totožnosti dílů, nebo jejich praktické zaměnitelnost," tvrdí.

Zbraně pašují i Arabové

Podle analýzy působení organizovaných zločineckých struktur na území ČR, kterou vypracovali specialisté ÚOOZ, se ilegálním obchodem se zbraněmi v ČR zabývají nejen ruskojazyčné a kosovsko albánské gangy, ale též členové arabských skupin. "Arabský organizovaný zločin má již tradičně silné postavení mezi organizacemi a osobami, které na území ČR páchají trestnou činnost. Toto postavení vychází z tradičních obchodních a kulturních vazeb arabské komunity na prostředí v ČR. Tyto vazby byly rozvíjeny převážně za období komunistické společnosti," uvádí se v materiálu.

Zpět na seznam zpráv