Datum: 9.12.2002Zdroj: PrávoAutor:

Berlusconiho podle tisku protlačila italská mafie

ŘÍM - Italský premiér Silvio Berlusconi uzavřel počátkem devadesátých letech spojenectví se šéfy mafie, kteří mu pomohli k moci. Jak v sobotu napsal list La Stampa, pod přísahou to vypověděl minulý měsíc před soudem v Palermu Antonino Giuffre, jedna z klíčových postav italského organizovaného zločinu.

Podle Giuffreho, který s justicí začal spolupracovat letos v létě, mafie podporovala Berlusconiho stranu Forza Italia od jejího založení v roce 1993. Jako protislužbu očekávala zastavení pronásledování svých členů, čehož se ale nakonec nedočkala "Když v devadesátých letech přišli o moc křesťanští demokraté zdiskreditovaní sérií korupčních skandálů, začali jsme hledat nové ochránce, protože jsme si už nemohli být jisti před rukou zákona," uvedl svědek. Znejistělí kmotři tehdy žádali od nové politické strany - Forzy, uvolnění velmi přísných podmínek pro vězněné mafiány, revizi některých velmi přísných rozsudků a okleštění využívání svědectví přeběhlíků. Giuffre dále vypověděl, že Berlusconi uzavřel dohodu také s palermskými šéfy podsvětí Filippem a Giuseppem Gravianiovými. Giuseppeho v roce 1994 odsoudili na doživotí. Minulý týden využil Berlusoconi práva nevypovídat, když ho v Římě navštívil vyšetřující soudce, který se zajímal o styky mezi jeho skupinou Fininvest a organizovaným zločinem. Giuffreho výpověď přidala na váze obviněním, že palermský senátor Marcello Dell`Utri, Berlusconiho blízký přítel, se těšil podpoře místních mafiánů a patřil do jejich struktur už na sklonku 70. let. O Dell`Utriho spojenectví s mafií vypověděli už dříve mafiánští přeběhlíci, kteří tvrdili, že senátor jako tehdejší zástupce Fininvestu, držel ochrannou ruku na mafiánskými rodinami. Dell`Utriho advokát všechna obvinění popřel. "Je to pořád stejná písnička. každý přeběhlík napadne Dell`Utriho a bývalého premiéra Giulia Andreottiho, aby získal privilegia," řekl. Giuffre je jeden z nejbližších spolupracovníků Bernarda Provenzana, nejhledanějšího bossa bossů a šéfa sicilské organizace Cosa Nostra, po němž policie neúspěšně pátrá bezmála 40 let. Policii se Giuffre vzdal v dubnu a údajně pomohl vyšetřovatelům objasnit, jak prorostl organizovaný zločin do politiky.

Zločin a politika do sebe vrostly

V Itálii nejvyšší politika a mafie k sobě patří celá desetiletí. V listopadu odsoudil odvolací soud někdejšího premiéra Giulia Andreottiho na 24 let vězení za vraždu novináře, kterou si objednal u mafie. Vztah k obviněním Berlusconiho polarizuje italskou politickou scénu. Premiérovi přívrženci vnímají mafiánovu výpověď jako pokračování kampaně levice pokoušející se spolu s údajně zaujatými soudci zneklidnit premiéra a jeho voliče. Oponenti se jen utvrdili v tom, že demokracie je ohrožená, pokud zůstane v Berlusconiho rukou soustředěna tak velká moc.

Zpět na seznam zpráv