Datum: 21.12.2002Zdroj: MF DNESAutor:

Drogový gang byl dopaden

Vietnamci zásobovali ostravskou drogovou scénu heroinem a extází. Policie dopadla první vietnamský gang, který u nás obchodoval s heroinem a pervitinem. Provozoval pro zákazníky i tzv. šlehárnu.

Praha - Udržovaná vilka na okraji Prahy vypadala na první pohled jako sídlo renomované firmy. Zdání však klamalo. Dům si pronajal vietnamský narkogang a prodával v něm drogy. Zájemci si tam mohli dávku koupit a zároveň napustit do žil. "Zřídili v podstatě jakousi obdobu zamýšlených veřejných šleháren. Toxikomani, v drtivé většině Vietnamci, si tam šlehli, vyspali se na koberci a ráno šli pracovat do tržnici," přibližuje detektiv pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem. Minulý týden, přesněji 11. prosince, do domu vtrhla policejní zásahová jednotka. Ve stejný okamžik druhé komando rozrazilo dveře jednoho z ostravským bytů - vyvrcholila tím operace Mekong, která odkryla ilegální byznys téhle zločinecké skupiny. Třináct lidí obviněných z drogových deliktů, jeden z vraždy a téměř půl kilogramu heroinu nalezeného při domovní prohlídce, taková je faktická bilance zákroku.

Nepřístupná komunita

Případ je výlučný však i z jiného pohledu: že se asijské mafie u nás angažují v obchodě s narkotiky, to policisté věděli. Jenže se jim doteď nepodařilo důkladně rozplést celou zločineckou pavučinu. Zatím zatýkali vždy jen pěšáky. "Vyšetřování v těchto komunitách je složité už kvůli jazykové bariéře. Jenom sehnat seriózního a kovaného překladatele je velmi obtížné," vysvětluje František Brázdil, šéf odboru pro boj s organizovaným zločinem, jehož lidé sledovali gang od jara letošního roku. Vietnamci navíc svou pravou identitu skrývají za falešnými doklady. "Někdy to falšují velmi primitivně. Třeba jen vymění fotku v cestovním pase, který jim tady nechá jejich krajan vracející se domů. Někdy ani to ne - myslí si, že je nerozeznáme, že se nám zdají všichni stejní. Tři ze zadržených měli například doklady na stejné jméno. Mezi sebou si říkali přezdívkami, někdy velmi poetickými: Zasněný básník, Drak nebo Železný ksicht," dokumentuje praktiky detektiv z Brázdilova týmu.

Naředit a prodat

Pražští kriminalisté společně s kolegy z Národní protidrogové centrály a ostravského policejního toxitýmu nakonec téměř dokonale zmapovali, jak skupina fungovala. V Praze nakoupila od pašeráků větší balíky narkotik - od heroinu přes extázi po pervitin - a takzvaní kurýři je jednou týdně vyváželi z města. Především do Ostravy, ale také do Plzně a jiných měst. Zásilka neměla zpravidla víc než půl kilogramu. "I zahraniční zločinecké organizace ze strachu z odhalení převážejí a skladují maximálně kilo drogy," vysvětluje Jiří Komorous, šéf protidrogové centrály. V ostravském bytě vybaveném aparaturou na ředění a balení pak obchodníci drogu dávkovali a jednotliví dealeři ji prodávali narkomanům. Ze čtyř stovek gramů heroinu, které policisté našli, mohli vyrobit pět tisíc dávek. Jedna na černém trhu stojí tři sta až čtyři sta korun. "Vydělali si miliony," odhaduje zisky zločinecké skupiny Komorous. Přesto někteří členové bandy žili v tristních podmínkách - například dvouleté dítě jednoho z nich přespávalo ve vitríně obývákové stěny. Jiří Komorous upozorňuje ještě na další výjimečnost kauzy. "Ukázalo se, že vietnamský drogový zločin není vyprofilován - jako třeba organizace etnických Albánců - na jeden typ drogy," poznamenává Komorous.

Zpět na seznam zpráv