Datum: 26.11.2002Zdroj: MF DNESAutor:

V Bohunicích bude vězení pro mafiány

V přísně střežený Alcatraz se od příštího roku změní část bohunické věznice v Brně. Ve speciálním oddělení tam bude místo pro několik desítek zločinců z řad mafií a organizovaného zločinu. Dosud byli příslušníci mafie v Česku vězněni stejně jako jiní odsouzení.

Dozorci, kteří střeží vězně v Brně-Bohunicích, se připravují na nové "hosty." Zatímco nyní není ve věznici podle ředitele Luďka Kuly ani jeden těžký zločinec z řad organizovaného zločinu, příští rok se to změní. Někteří místní obyvatelé nejsou tímto záměrem vězeňské správy nijak nadšeni. "Je pravda, že se takové zvláštní oddělení pro zhruba dvě až tři desítky lidí chystá. Zatím ale teprve zpracováváme projektovou dokumentaci," upozornil ředitel Kula. To, jak dobře bude oddělení vybaveno, záleží podle něho především na tom, kolik peněz bude na rekonstrukci přiděleno. "Kolik nám přidělí peněz, podle toho bude oddělení vypadat. Nedokážu stanovit termín, kdy začne toto oddělení fungovat. Nejdříve to bude ve druhém čtvrtletí příštího roku," uvedl ředitel věznice. Místostarosta Bohunic Jan Sedláček o záměru zatím neslyšel. "Čím těžší případy tady jsou, tím větší je ohrožení městské části i celého města. Že bych tím byl nadšený, to se říct nedá. Asi to neovlivníme, ale alespoň můžeme říct svůj názor." Několik náhodně oslovených obyvatel čtvrti, kteří bydlí poblíž věznice, sousedství těžkých zločinců rozhodně nevítá. "O ničem takovém jsem zatím neslyšela. To víte, že se pak budeme víc bát," řekla jedna ze starších obyvatelek Bohunic. Podobně hovořila i jiná žena. "Rozhodně to není příjemné," řekla. Jeden z jihomoravských kriminalistů, který nechtěl uvést své jméno, upozornil, že koncentrace příslušníků mafie může být nebezpečná. "Čím víc nebezpečných vězňů, tím je nebezpečí, že se něco stane, vyšší. Když tam budou jenom ti, kteří vykrádají chaty a chalupy, tak je ohrožení minimální. Všechno ale záleží na zabezpečení. Hlavním nedostatkem našeho vězeňství však je, že zrušili konfidenty - to nebylo jen proti vězňům, ale taky proti bachařům. Ti taky nevěděli, co na nich někdo píchne. To by měli zákonodárci vrátit zpátky. Věznice se musí stát zase věznicí, ne ústavem sociálního zabezpečení," soudí kriminalista.

Hlavně bezpečnost

Také brněnský psycholog Jiří Brančík upozornil na důležitost důkladných bezpečnostních opatření. "Pokud to nebude dobře střeženo, může to být nebezpečné kdekoliv, nejen přímo ve městě, kde je bohunická věznice," řekl. Když budou důkladná technická opatření, neměli by podle Brančíka mít lidé strach. Na bezpečnostní opatření klade důraz i ředitel věznice. "Alfa a omega je bezpečnost. Musí tam být moderní bezpečnostní zařízení. Oproti ostatním oddělením věznice bude toto víc střeženo, více zajištěno bezpečnostním systémem, určitě tam bude propracovaný kamerový systém a další věci," řekl. Těžkým vězňům se budou věnovat speciálně vyškolení dozorci. "Budou to lidé, kteří budou mít oddělení stále na starosti a budou seznámeni s bezpečnostními zásadami určenými pro toto oddělení," uvedl Kula. Podle mluvčí vězeňské služby Jany Trtíkové získalo pět věznic v zemi peníze na vybudování speciálních oddělení ze státního rozpočtu poté, co musela vězeňská služba a policie koncem loňského roku při akci Alcatraz likvidovat připravovanou vzpouru příslušníků organizovaného zločinu z řad cizinců ze zemí bývalého Sovětského svazu ve všech věznicích v republice.

Ruské mafie

Dosud byli vězni z řad organizovaného zločinu umisťováni většinou ve věznicích v Mírově na Šumpersku, Valdicích na Jičínsku či Rýnovicích na Jablonecku. V českých věznicích je ze šestnácti tisíc pěti set vězňů asi deset procent cizinců. Mnozí z nich mají za sebou teroristický či vojenský výcvik. Největší potíže jsou s rusky mluvícími vězni, jichž je kolem osmi set.

Bohunická věznice

V brněnské vazební věznici je nyní umístěno necelých 300 lidí vazebně stíhaných a zhruba 250 je ve výkonu trestu skupiny B-dozor a přísnější skupiny C-ostraha. V nejpřísnější skupině D není v Bohunicích dosud žádný vězeň. Dalších více než sto vězňů je v tamní vězeňské nemocnici s celorepublikovou působností.

Zpět na seznam zpráv