Datum: 11.11.2002Zdroj: MF DNESAutor:

Lidé netuší, jak moc je mafie ovlivňují

Mafie? Nepodnikám, nekšeftuji se zbraněmi ani nemám bar. Takže se mě tenhle problém netýká, myslí si většina "obyčejných" lidí. Jenže to je omyl. Všichni totiž doplácíme na daňové úniky třeba z prostituce nebo vietnamských tržišť. Kromě toho i tomu nejnormálnějšímu z nás může zkřížit cestu organizovaný zločin. "Pojem mafie se skutečně zdá tak abstraktní, že si lidé řeknou, že to není jejich starost. Jenomže to už dávno neplatí," říká Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů. "Lidé dnes přicházejí do styku s organizovaným zločinem, aniž o tom vědí. Dnešní mafián má učesaný vzhled, nabízí třeba sezonní dělníky a je vzdálen tomu chlapíkovi v bílých botách s psí dečkou a samopalem u boku." Ministerstvo vnitra rok co rok zařazuje zahraniční mafie na první místa v seznamu rizik, která ohrožují bezpečnost státu. Níže popsané případy ukazují, kdy se s organizovaným zločinem může potkat běžný člověk.

Mafie, které operují v zemi

ruskojazyčné gangy
Nejlépe organizované, proslulé svou brutalitou. Obchodují se zbraněmi a drogami, vydírají podnikatele, jsou najímáni na vraždy.

arabské gangy
Organizují nelegální přechody hranic, obchodují se zbraněmi, v obchodu s drogami je převálcovali kosovští Albánci, pro které nyní pracují.

italské organizace
Nejméně viditelné, skupují nemovitosti a perou špinavé peníze.

gangy bývalé Jugoslávie
Obchodují s drogami, pašují zlato, převádějí lidi, mají erotické salony a vydírají.

bulharské klany
Kradou auta, dodávají bulharské prostitutky do nevěstinců, organizují kapsáře.

asijské skupiny
Jde zejména o Číňany a Vietnamce. Provozují nelegální sázky, nevěstince, vyrábějí takzvané věčné telefonní karty, vraždí se prakticky pouze mezi sebou. Vietnamci se nejnověji začali drát na drogový trh. Uzavřená komunita, policie o ní ví nejméně

Zpět na seznam zpráv