Datum: 10.9.2002Zdroj: MF DNESAutor:

V Praze vraždila mafie

Žádný solidní podnikatel, ale mafiánský boss. Žádná tuctová vražda, ale vyřizování účtů znesvářených zločineckých klanů. Před měsícem, přesněji dvacátou minutu 11. srpna, se centrem Prahy rozlehly ozvěny čtyř výstřelů. Kulky si na křižovatce ulic Rytířská a Železná, kde se ve dne valí davy turistů, našly devětačtyřicetiletého Izraelce. Zabiják, který na něj vypálil, zmizel v nočních ulicích na trekkingovém kole. Beze stop. Detektivové vraha nenašli ani v letadle, které pár hodin po činu z ruz yňského letiště odlétalo do Izraele.

"Řezník" unesl také nigerijského ministra

Pražská policie nejprve tvrdila: Zastřelený se "u nás prezentoval jako solidní podnikatel". Až nyní se ukazuje, že k počestnému obchodníkovi měl zavražděný muž jménem Felix Abutbul na míle daleko. Ostatně už jeho přezdívka v podsvětí o lecčem vypovídá - Baiza (řezník). "Felix Abutbul byl jedním z nejnebezpečnějších izraelských zločinců - jeho jméno je spojováno s mafií," napsal po jeho vraždě nejčtenější izraelský deník Jediot Achronot. "'Proslavil' se před patnácti lety únosem nigerijského ministra, žijícího v exilu." Za politika žádal výkupné, britský Scotland Yard ho však dopadl a Abutbul strávil následujících šest let ve vězení. Do Čech Abutbula přivedly obchody - byl spolumajitelem několika kasin - a nejspíš také strach. V Izraeli měl totiž podle všeho hodně nepřátel. "Byl podezříván z toho, že stojí za několika vraždami, mimo jiné i za vraždou svého rivala Alexe Dubitskeho, jeho ženy a syna. Policejní zdroje říkají, že Abutbul byl rozhádán se členy Alperonovy zločinecké rodiny a rovněž se svým obchodním partnerem," připomněly další izraelské noviny, Jerusalem post. Že si v Praze nejspíš vyřizovala účty zahraniční mafie, potvrzuje i policejní rada Josef Mareš: "Nejeví se jako pravděpodobné, že by byl zavražděn kvůli aktivitám, které měl v Čechách. Jedna z verzí je, že si u nás někdo opravdu vyřizoval účety." Další detaily o případu však detektivové úzkostlivě tají. "Jestli důkazy ukazují na to, že vraždil profesionální zabiják? To vám neřeknu," říká rezolutně další z pražských kriminalistů Milan Jindrák. Minulý týden se nicméně v sídle pražské kriminální policie objevil styčný důstojník izraelské policie, vyměnil si se svými pražskými kolegy informace a odjel. "Už jsme slyšeli, že se v Izraeli měl podílet na nějaké trestné činnosti, ale zatím to zůstává ve fázi jedna paní povídala," poznamenává vyšetřovatel Mareš. "Pokud by to všechno byla pravda, věřím, že by ho izraelská strana už dávno zavřela. Pokud teda na to měli důkazy..."

Šance na objasnění případu: půl na půl

Detektivové v Praze letos vyšetřovali třiatřicet vražd. Případ Abutbula je přitom jeden ze dvou, který se dosud nepodařilo osvětlit. "Je to tak padesát na padesát," říká o šancích na objasnění Jindrák a dodává: "Vyšetřování nájemných vražd je vždy z těch nejsložitějších." Druhý případ, kde zůstává vrah neznámý, je násilná smrt Vietnamce. Připravit o život ho měl podle důkazů někdo z jeho krajanů. Konkrétní jméno však policisté prozatím neznají. Obě kauzy naznačují, že vysokou objasněností vražd se pražští kriminalisté mohou chlubit i díky tomu, že se setkávají s minimem zabití na objednávku.

***

Kdo byl Felix "Baiza" Abutbul?

* V Čechách spoluvlastnil Royal Casino.

* V Izraeli provozoval několik plovoucích hazardních heren. Minulý týden izraelská policie provedla razii na jeho lodích kvůli podezření, že se tam perou peníze.

* "Baiza" na sebe upozornil před patnácti lety, když kvůli výkupnému unesl nigerijského ministra.

* Policie jej podezřívala, že stojí za vyvražděním rodiny obchodního rivala.

Zpět na seznam zpráv