Datum: 9.1.2003Zdroj: www.ihned.czAutor:

Mafiánský přeběhlík přitížil Berlusconimu

Mafiánský přeběhlík přitížil Berlusconimu Italský premiér Silvio Berlusconi se nemůže vymanit z osidel, které na něj nastražili mafiánští přeběhlíci vyslýchaní justicí v sicilském správním středisku Palermu.

Nejčerstvější zběh z řad Cosy Nostry, Antonino Giuffre, který vypovídá v procesu se senátorem Berlusconiho strany Forza Italia Marcellem Dell'Utrem, nyní dokonce předsedu vlády obvinil z toho, že v osmdesátých letech osobně kontaktoval šéfy "ctihodné společnosti".

Podle Giuffreho zprostředkoval schůzku s mafiánskými šéfy právě Dell'Utre. Setkání měl umožnit Berlusconiho tehdejší zaměstnanec Vittorio Mangano, mafián figurující na nižších žebříčcích hierarchie Cosy Nostry.

"Když byl Mangano zaměstnán ve Ville d'Arcore (premiérova usedlost poblíž Milána), navštívil Berlusconiho boss Stefano Bontade s dalšími osobami... Berlusconi se v té době obával únosu, a proto mu Dell'Utre představil Mangana," vypověděl podle deníku Le Monde Giuffre v úterý při svém prvním slyšení před palermským vyšetřujícím soudcem. Dell'Utre byl podle něj před dvaceti lety člověkem "velmi blízkým kruhům Cosy Nostry".

Senátor obviněný z praní špinavých peněz mafie

Senátor, který je obviňován z toho, že v Berlusconiho podnikatelském impériu Fininvest pral špinavé peníze "ctihodné společnosti", Giuffreho tvrzení podle deníku La Repubblica odmítá a poukazuje na fakt, že mafián při předchozích policejních výsleších nikdy nezmínil jeho jméno.

Giuffre byl pravou rukou mafiánského bosse Bernarda Provenzana, který je sám na útěku před spravedlností již po třicet let.

Před palermskou prokuraturou vypovídá na základě deset let starého zákona umožňujícího, aby byly mafiánským přeběhlíkům uděleny nižší tresty za předpokladu, že budou spolupracovat s justičními orgány. Giuffre se italské justici vzdal na jaře loňského roku.

Berlusconi byl z kontaktů s mafií opakovaně obviňován již v minulosti. Při výsleších, které musel v první polovině devadesátých let podstoupit ještě jako poslanec, opakovaně tvrdil, že o Manganově napojení na mafii neměl nejmenšího tušení.

Zástupci palermské prokuratury Berlusconiho ve věci procesu s Dell'Utrem navštívili v Římě minulý měsíc. Italský premiér jim však již předem dal na srozuměnou, že nebude vypovídat, a svou pohrůžku také do písmene vyplnil.

Premiér stále bojuje s "rudými soudci"

Berlusconi slíbil ještě před nástupem do svého úřadu v květnu roku 2001 rozsáhlou reformu italské justice.

Prokurátoři na Apeninském poloostrově, které s oblibou označuje za "rudé soudce" pracující na objednávku nyní opozičního levicového Olivovníku, mají totiž podle jeho názoru příliš velké pravomoci a nepřípustným způsobem zasahují do podnikatelských aktivit řady jeho přátel.

K hlavním Berlusconiho kritikům náleží i někdejší šéf milánského týmu vyšetřovatelů Mani pulite (Čisté ruce), soudce Antonio di Pietro, který je dnes opozičním senátorem.

Reforma justice boj s Cosou Nostrou neulehčí

Italský premiér, který hodlá ve své zemi zavést prezidentský systém po francouzském vzoru, vzdal přede dvěma lety v parlamentu veřejně hold vyšetřujícím soudcům Giovanimu Falconemu a Paolovi Borsellinimu, zavražděným mafií v roce 1992. Reforma, kterou chce dovést až do konce, však italským soudním orgánům boj s mafií podle názoru mnoha odborníků na otázky práva rozhodně neulehčí.

Obvinění, která proti němu nyní vznesl Giuffre, navíc zpochybňují upřímnost jeho snah učinit italskou justici efektivnější a průhlednější.

Zpět na seznam zpráv