Datum: 19.11.2002Zdroj: www.ihned.czAutor:

Odsouzení expremiéra Andreottiho může stát soudce krk

Po potvrzení 24letého trestu odnětí svobody pro bývalého italského premiéra Andreottiho kdosi vyhrožuje předsedovi soudu smrtí.

ŘÍM - Předseda odvolacího soudu ve středoitalské Perugii požádal o policejní ochranu. Učinil tak poté, co mu neznámý člověk po nedělním vynesení verdiktu nad někdejším premiérem Giuliem Andreottim pohrozil smrtí. Informoval o tom sám soudce.

Odvolací soud v neděli zvrátil předcházející výrok jiné soudní instance, která před třemi lety Andreottiho zprostila obvinění z podílu na vraždě novináře Mina Pecorelliho. Nyní naopak porota potvrdila Andreottimu 24letý trest odnětí svobody.

Pecorelli byl zavražděn v roce 1979 údajně proto, že se chytal zveřejnit materiály, které by znamenaly konec Andreottiho politické kariéry.

Soudce Lino Gabriele Verrina informoval, že na telefonním záznamníku odvolacího soudu se objevil vzkaz, který oznamoval, že "Verrina skončí jako Giovanni Falcone". Soudce Falconeho zavraždila v roce 1992 na Sicílii mafie.

"Není to poprvé, co se musím vyrovnat s vyhrůžkami smrtí," dodal Verrina a ujistil, že "zůstává klidný" a že hodlá žít stejným způsobem jako dosud, tedy že bude "sportovat a běhat".

Senátor na doživotí a sedminásobný premiér Andreotti, kterému je 83 let, nyní stejně jako v minulosti jakoukoli účast na novinářově vraždě rozhodně popřel.

Zpět na seznam zpráv