Datum: 24.10.2002Zdroj: www.ihned.czAutor:

Mafie neustále rozšiřuje řady svých "klientů"

Italská mafie přestala klást bomby a vraždit vysoké politické činitele. Rozhodně však nespí. Podle včera zveřejněné studie italského maloobchodního sdružení Confesercenti dále potichu dusí podnikatele, od nichž vymáhá výpalné. A také nabízí, nebo spíše vnucuje půjčky na lichvářský úrok.

Organizovaný zločin každý rok italské obchodníky připraví o nějakých šedesát miliard eur, uvádí studie lobbistické skupiny. Uvedená suma podle ní zahrnuje výpalné, úroky z lichvářských půjček a také nepřímé náklady na lepší ochranu obchodů či ztráty způsobené vloupáním. Zhruba osm miliard eur končí přímo v kapsách mafiánů, vypočítává škody napáchané mafiány studie, kterou její autoři nazvali "S.O.S. Business".

"Letos vyčíslené škody, které mafie obchodníkům způsobuje, jsou o deset procent vyšší, než jsme spočítali loni," řekl hlavní autor zprávy Lino Busa. Dodal, že od té doby výrazně vzrostly půjčky, které mafie obchodníkům poskytuje za lichvářské úroky. Ty dosahují deseti až patnácti procent měsíčně. A pokud se dlužník dopustí prodlení platby, platí úroky z úroků, takže ho vypůjčené peníze mohou přijít až na 500 procent ročně.

Sdružení Confesercenti tvrdí, že půjčky poskytnuté organizovaným zločinem nyní splácí kolem 120 000 italských obchodníků, od nichž tak mafie ročně odčerpá asi devět miliard eur. Pod "ochranou" mafie se podle studie nachází zhruba 160 000 italských obchodníků.

Sicilská mafie v roce 1991 zavraždila palermského podnikatele Libera Grassiho, který se snažil přesvědčit ostatní vydírané, aby se vzepřeli a přestali platit výpalné, v Itálii označované slovem "pizzo". Organizovaný zločin dnes nemá zájem na tom, aby mezi obchodníky propukla rebelie, kterou se před jedenácti lety snažil zorganizovat Grassi. "Mafie od té doby změnila své metody. Od jednotlivých obchodníků nyní raději vymáhá méně peněz, zato ale rozšiřuje řady svých klientů," sdělil Lino Busa.

Mafiáni vymáhají peníze také od majitelů novinových stánků, lékáren či realitních kanceláří a poradenských firem. Její chapadla obepínají také filmová studia, divadla i další kulturní a samozřejmě sportovní podniky.

Studie neodhalila žádné tajemství, když konstatuje, že v některých oblastech jižní Itálie, zejména pak na Sicílii, mafie kontroluje téměř veškerý maloobchod a služby. Například ve dvou největších sicilských městech - Palermu a Catánii - platí výpalné osmdesát procent obchodníků, v Kalábrii je to sedmdesát procent majitelů obchodů a dalších živnostníků.

Tato čísla na italském jihu ale zvolna klesají, neboť mafie se snaží pronikat na bohatší italský sever. "Přitom dosahuje střídavých úspěchů. Na sever od Říma platí výpalné asi deset procent obchodníků," uvádí se ve studii.

Zpět na seznam zpráv