Datum: 30.8.1999Zdroj: www.euro.czAutor:

KRÁL MAFIÁNŮ

Kdyby česká policie v roce 1995 nezasáhla v pražské restauraci U Holubů, možná by už dnes byl Semjon Jukovič Mogilevič mrtev. Život muže, kterého britské bezpečnostní úřady považují za "jednoho z největších zločinců na světě" a kterého newyorský týdeník The Village Voice loni v květnu dokonce nazval "nejnebezpečnějším mafiánem na světě" , však s největší pravděpodobností zachránil někdejší náměstek českého ministra vnitra a blízký přítel svého tehdejšího nadřízeného Jana Rumla Martin Fendrych. Byl to totiž právě on, kdo koncem května 1995 posvětil policejní akci, jejímž cílem bylo zabránit Mogilevičově vraždě konkurenční mafiánskou skupinou. Že se podařilo zachránit Mogilevičovi život, označil 6. června 1995 za "velmi důležité také tehdejší náměstek českého policejního prezidenta Jan Zátorský.

Komu tedy Fendrych a Zátorský posloužili jako spolehliví tělesní strážci? Mogilevičovu mafiánskou historii se loni pokusil poodhalit již zmíněný týdeník The Village Voice, který vycházel ze stovek stránek důvěrných dokumentů nashromážděných od roku 1996 americkým Federálním úřadem vyšetřování (FBI) a izraelskou tajnou službou.

Třiapadesátiletý Mogilevič je považován za vůdce takzvané Rudé mafie, zločinecké organizace, která se během pouhých sedmi let dokázala vypracovat na "chobotnici sídlící v Budapešti, avšak operující po celém světě. Další centrály si Rudá mafie vybudovala v New Yorku, v Pensylvánii, v jižní Kalifornii a na Novém Zélandu.

Mogilevič, který má mezi svými kumpány přezdívku Chytrý Don, se narodil na Ukrajině. Vystudoval ekonomii na Lvovské univerzitě a do rukou sovětských represivních orgánů se poprvé dostal v 70. letech jako člen zločinecké organizace Ljubertskaja. Ta získala své jméno podle moskevské čtvrti, na jejímž území operovala. První pořádné peníze však Mogilevič vydělal až v polovině 80. let, kdy podvedl tisíce svých židovských spoluobčanů usilujících o vystěhování do Izraele a do Ameriky. Chytrý Don od narychlo prchajících Židů levně vykoupil jejich movitý majetek výměnou za slib, že jej prodá za tržní cenu a zbytek peněz jim pošle v tvrdé měně. Věci sice prodal, ale důvěřiví emigranti své peníze už nikdy neviděli.

Později se Mogilevič spojil s legendárním ruským zločincem Vjačeslavem Ivankovem ve firmě obchodující s ropou. Ivankov se posléze stal kmotrem ruské mafie v Americe, kde byl v roce 1996 zatčen kvůli násilnému vydírání dvou brokerů ruského původu.

Počátkem 90. let opustil Mogilevič Moskvu, aby se vyhnul právě začínajícím válkám zločineckých gangů. Podařilo se mu získat izraelské občanství, ale už v roce 1993 přesídlil do Budapešti, k čemuž využil občanství své maďarské manželky Kataliny Poppové. Právě v Budapešti položil základy svého globálního zločineckého klanu. Nakoupil sítě nočních podniků v Praze, v Rize a v Kyjevě a postupně se mu podařilo ovládnout i maďarský zbrojní průmysl. Nejméně jednou vystavoval své výrobky i na zbrojním veletrhu v USA. Při všech těchto aktivitách podle zpráv FBI citovaných týdeníkem The Village Voice masivně korumpoval veřejné činitele v nejrůznějších zemích, především však v Rusku a ve východní Evropě. Americké bezpečnostní úřady se také domnívají, že Mogilevič má zcela pod kontrolou provoz na moskevském letišti Šeremetěvo.

Už v roce 1998 informoval The Village Voice o tom, že hlavní aktivitou Semjona Mogileviče ve Spojených státech je praní špinavých peněz. Americké bezpečnostní orgány však až dosud nebyly schopné Mogileviče dopadnout a odsoudit. V cestě jim vždy stála především jeho schopnost efektivně využívat nejmodernější zpravodajskou techniku a korumpovat policii. "Jistí se také tím, že policii vždy rád předává informace o konkurenčních zločineckých bandách, čímž se staví do role kooperujícího řádného občana, uzavřel The Village Voice svůj článek citací z materiálů FBI.

Krátce poté, co byl text o Mogilevičovi v The Village Voice zveřejněn, upozornila FBI autora článku Roberta Friedmana, že na jeho hlavu vypsal "nejnebezpečnější mafián na světě odměnu ve výši sto tisíc dolarů. Friedman se proto s celou rodinou uchýlil do bezpečného úkrytu.

Sám Mogilevič nyní žije především v Maďarsku a v Moskvě. Do Spojených států a do Velké Británie už nesmí. Podle informací deníku The New York Times by nebyl vpuštěn ani do některých zemí Evropské unie. Letos v červnu se podařilo malému maďarskému deníku Napi Magyarország udělat s Mogilevičem rozhovor. Vůdce Rudé mafie v něm říká: "Považuji se za slušného občana, který poctivě pracuje a platí daně.

Zpět na seznam zpráv