Datum: 4.12.2002Zdroj: www.idnes.czAutor:

Obchod s pervitinem přebírá ruská mafie

Cizinecké gangy začaly najímat vařiče pervitinu z Česka. Vytipovávají dokonce vyléčené narkomany. Drogu pak se ziskem prodávají. Na začátku devadesátých let měli obchod s českým stříbrem, jak se někdy s nadsázkou pervitinu říká, pevně v rukou veksláci, kteří po listopadové revoluci přišli o svůj byznys s valutami. To však už dávno neplatí.

Dnes si obchod s drogou vynalezenou v Čechách vzaly pod svá "křídla" ruskojazyčné mafie. Pervitin vaří dále Češi, to se nemění, jen prodej si vzali na starost cizinci. Velmi rychle si spočítali, že hlavně v tuzemsku oblíbenou drogu nemusí pašovat přes hranice, vyrobí se v Česku, v Česku se na ní i vydělá.

"Spousta vařičů pracuje přímo pro Rusy. Někteří dobrovolně za peníze nebo naturální odměnu, ale většinou jsou k tomu nuceni pod nátlakem," říká šéf protidrogové centrály Jiří Komorous.

K témuž došli i experti, kteří pro vládní radu pro drogovou problematiku vypracovali studii posledních trendů na drogové scéně. Podle nich jsou malé uzavřené pervitinové komunity, které se dříve seskupily kolem jednoho vařiče, na ústupu.

"Síť organizovaného, především ruskojazyčného zločinu získává kontrolu nad výrobou a prodejem a úspěšně se pokouší hledat pro tuto drogu odbyt i v zahraničí. Místo řady nepropojených 'minitrhů' tady vznikl organizovaný pervitinový trh, který se strukturou i zákonitostmi podobá trhu heroinovému," píše se v dokumentu.

Mafiáni podle policie vařičům zpravidla seženou suroviny potřebné pro výrobu drogy. Když ji uvaří, přeberou hotovou látku a předávají svým dealerům. Odbyt je předem zajištěn.

Podle statistik je v Česku přibližně třiadvacet tisíc narkomanů závislých na pervitinu, nejrozšířenější rizikové droze u nás. Jde přitom o dvě třetiny všech problémových toxikomanů.

Ofenziva ruskojazyčných gangů, především ukrajinských, dagestánských či ázerbájdžánských je o to významnější, že byznysu s pervitinem přináší vysokou organizovanost a konspirativnost.

Detektivové protidrogových jednotek pak jen velmi těžko rozplétají pavučinu drogové mafie, v níž vládne tvrdá disciplína a do níž v podstatě nelze nasadit informátora.

"Z rozhovorů s našimi klienty víme, že si ruskojazyčné mafie vytipovávaly přímo v léčebnách pacienty a pak je nutily vařit," dokládá praktiky Jiří Presl z nadace Drop In.

Že je s pervitinem spjat výnosný kšeft, to si uvědomily nejen zahraniční mafie. Gang složený z českých občanů například nedávno "vyvážel" do Německa vařiče, kteří tam vyráběli drogu pro tamní narkomany.

Ostatně západní Evropa podle průzkumů protidrogových odborníků český pervitin objevila už dávno. Do Německa se pašuje v krystalické podobě a říká se mu tam Krystal, v Horním Rakousku si zas vysloužil název Fliegersalz (Letecká sůl).

Zpět na seznam zpráv