Datum: 24.11.2002Zdroj: www.mojenoviny.czAutor:

Klany Cavových a Grazianů vedou válku již 30 let

V oblasti Neapole spolu vedou válku klany Cavových a Grazianů již celých třicet let. Náš příběh začal v jednom ze salonů krásy, kde došlo k hádce mezi něžnými příslušnicemi obou rodin. Nevinná hádka nakonec vyvrcholila velkou rvačkou. V ní podlehly ženy od Grazianů a uraženě, s pocitem křivdy odešly domů. Od té chvíle začaly plánovat pomstu. Letos 26. května vlákaly vnučky bosse Luigiho Salvatore Graziana, 22letá Stefania a 21letá Chiara do pasti pět žen z rodiny Cavových.

Tři z nich zastřelily a dvě těžce zranily. Sotva 16letá Clarissa Cavová zůstala ležet v autě s obličejem rozstříleným velkou a těžkou pistolí kalibru 40.

Tato tragická událost jen potvrzuje to, o čem se zatím jen šeptalo. V novém systému organizace mafie Cosa Nostry a Camorry a poté, co řada bossů skončila ve vězení, získávají stále větší váhu ženy. Manželky, dcery, vnučky, snoubenky. V roce 1995 bylo v Itálii zatčeno 98 mafiánek. Vůbec první prý byla 20letá Maresca, která v roce 1955 zabila dva údajné vrahy svého manžela, mafiána Pascaloneho de Nola, s nímž čekala dítě. Kmotry ovšem také na tuto svou činnost často doplácejí. Život kmotry Marii Teresy Granatové, která ovládala distribuci drog v jedné z neapolských čtvrtí, ukončily čtyři rány z devítky. V roce 2001 byla zase zatčena nejmocnější kmotra Camorry Maria Licciardi, známá jako La Pecceretta (Maličká). Tato drobná, 49letá žena, které se také říkalo Lady Camorra, dokázala několik let unikat policii. Ženy však byly do činnosti mafie zapleteny odjakživa. Věděly o všech podrobnostech jejích obchodů i válek.

Přesto se však italská mafie od roku 1993 změnila. Nová generace již tolik neřeší své spory střílením. V roce 2000 došlo na Sicílii k jediné mafiánské vraždě, zatímco ještě před deseti lety bylo 240 mrtvých. Mladí spíš brouzdají po internetu, mluví třemi světovými jazyky a studují na univerzitách. I když ještě pořád vedou obchod s drogami, jejich skutečný zájem se soustřeďuje na appalti - na získávání zakázek veřejných prací. Například na Sicílii mafie s podnikateli ve stavebnictví zcela otevřeně spolupracuje. A hodně vydělává. Stačí se projít Palermem, kde jako houby po dešti vznikají nejrůznější obchody a restaurace. Za několik měsíců zmizí. Tak mafiáni díky svému napojení na podnikatele perou své špinavé peníze. Kromě toho všichni obchodníci a restauratéři platí bez odmluvy pizzo - výpalné. Cosa Nostra jim ani nemusí vyhrožovat. Stačí dát do zámku obchodu nebo restaurace trochu lepidla.

Nová strategie má za cíl na čas se zneviditelnit a přežít těžké rány, které zločineckým organizacím Cosa Nostry a Camorry zasadila policie v devadesátých letech minulého století, kdy bylo zatčeno na 1500 členů mafie a zabaven nesmírný majetek. Je to jen fasáda, kosmetická změna, ale činnost mafie bude pokračovat stále v nezměněné formě, stejně jako tisíciletá sicilská kultura. A na tom nic nezmění ani skutečnost, že mafie nahrazuje své ztráty mezi mužskými členy kmotrami a že druhá generace kmotrů studuje na univerzitě.

Zpět na seznam zpráv