Datum: 14.3.2003Zdroj: www.ihned.czAutor:

Djindjiče zabila mafie, tvrdí bělehradská vláda

Zoran Djindič Srbský premiér Zoran Djindji† se podle vicepremiéra Žarka Korače stal obětí komplotu, který proti němu nastrojila největší mafiánská skupina na Balkáně spolu s přívrženci bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče. Vicepremiér to včera oznámil v rozhovoru pro bělehradskou rozhlasovou stanici B92.

Zemunský gang, to jsou hlavně drogy Takzvaný zemunský klan, spojovaný s Djindjičovou vraždou, je pojmenovaný po bělehradském předměstí Zemun. Poprvé na sebe soustředil pozornost veřejnosti koncem ledna letošního roku. Bělehradský obchodník Ljubiša Buha, jenž je údajně vůdcem konkurenčního surčinského klanu (podle dalšího předměstí Bělehradu Surčinu) totiž podle rakouské agentury APA své "nečisté konkurenci" připsal na konto řadu vražd. Buha tvrdí, že zemunský klan je údajně zodpovědný i za únos a zavraždění bývalého srbského prezidenta Ivana Stamboliče v říjnu roku 2000. Ve Stamboličově vraždě byl podle Buhy přímo zapleten bývalý velitel "červených baretů", speciální policejní jednotky srbské státní bezpečnosti, Milorad Lukovi† známý pod jménem Legija. To dostal, jelikož sice sloužil v Cizinecké legii, ale nikdy v jugoslávské armádě.

Lukovi† je hlavní podezřelý i z úterního atentátu na premiéra Djindjiče, ale podle vicepremiéra Korače je spolu s mnoha dalšími členy gangu na útěku. Policie zatkla kolem čtyřiceti lidí, kteří jsou třeba i nepřímo zapleteni do atentátu. Útočníci jí však z místa činu utekli a dodnes nejsou vypátráni. Podle srbské vlády bylo právě skončeno vyšetřování vedené proti zemunskému klanu, jenž bývá označován za největší mafiánskou formaci na Balkáně. Ještě před zavražděním Djindjiče prý byla na středu naplánována první zatčení.

Bělehradský deník Blic s odvoláním na policejní kruhy informoval, že zemunský klan se specializoval hlavně na obchod s drogami a v tomto oboru občas úzce spolupracoval se surčinským klanem. Koncem roku mafiáni ze Zemunu objevili další lukrativní obor - únosy bohatých obchodníků. Plodné styky mafie, policie a politiků Proti členům gangu bylo již prý za poslední tři roky podáno přinejmenším sto trestních oznámení, avšak odsouzené členy zemunského klanu lze spočítat na prstech jedné ruky. Gang, v němž údajně působí řada bývalých příslušníků srbské tajné bezpečnosti, má údajně zdroje informací ve vysokých policejních kruzích.

Sesazení šéfa srbské Agentury pro bezpečnost a informace Andriji Saviče koncem ledna bylo spojováno s úsilím vlády zabránit dalšímu prosakování důvěrných policejních informací do podsvětí. Právě Savičův zástupce Milorad Bračanovi† byl podezříván z úzkých kontaktů se zemunským klanem. S tehdejším velitelem elitní policejní jednotky Lukovičem se stýkal i Djindji†. Před velkými demonstracemi opozice v říjnu roku 2000 si zajistil jeho podporu a získal od něho slib, že speciální jednotka nezasáhne. Demonstrace vedly k pádu režimu Slobodana Miloševiče. Schůzku zorganizovala Djindjičova manželka Ružica. I po těchto událostech zůstal Lukovi† velitelem zvláštní jednotky, od níž odešel na začátku roku 2001 poté, co vyvolal v jednom baru přestřelku. K definitivnímu odcizení mezi Lukovičem a Djindjičem došlo o několik měsíců později, když se bývalý šéf tajné jednotky postavil proti vydání Miloševiče tribunálu do Haagu.

Dobré vztahy udržoval mafiánský klan i s ultranacionalisty Vojislava Šešelje, kteří několik let řídili radnici v Zemunu. Novým premiérem je zatím Źovi† Srbskou vládu bude prozatím řídit dosavadní vicepremiér Nebojsa Źovi† (44). O definitivním Djindjičově nástupci rozhodne vedení Demokratické strany Srbska během mimořádného jednání o víkendu.

Źovi† je známý jako jeden z bývalých nejbližších spojenců Slobodana Miloševiče, díky jemuž se stal i bělehradským primátorem. V roce 1999 se však jejich cesty rozešly, jelikož Źovi† prosazoval mírové řešení kosovské krize a přenechání podílu na moci Albáncům. To se mu nakonec podařilo. Proto je dnes považován za jednoho z architektů mírového uspořádání na Balkánu a jeho slovo má proto značnou váhu. Jeho popularitu ještě zvyšuje skutečnost, že se jedná o bývalého špičkového basketbalistu. Uvedený sport je totiž v Srbsku velmi oblíbený. Źovi†, vzděláním strojní inženýr, byl podle agentury Reuters krátce i předsedou basketbalového svazu a ředitelem firmy, která vlastnila jeden ze špičkových klubů. Selhaly ozbrojené složky? Značné otázky vzbuzuje chování členů ozbrojených složek během atentátu. Vicepremiér Kora† včera potvrdil, že ochranka zklamala, když neopětovala střelbu na útočníky.

Zároveň přiznal, že po ohlášen atentátu na premiéra přijela policie na místo činu až za deset minut. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici B92 řekl, že neví, jak k tomu mohlo dojít. Premiér Djindji† měl přitom strach o svůj život. V posledním rozhovoru před smrtí, který včera zveřejnil italský deník Corriere della Sera, říká: "Západ podceňuje nebezpečnost situace v Srbsku. Neposkytuje nám dostatečnou pomoc v boji proti válečným zločincům. Proto nám hrozí velké nebezpečí."

Zpět na seznam zpráv