Datum: 14.3.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Národná obroda o propojení mafie a srbského státu

Na Balkáně se říká, že v jiných zemích mají mafii, ale v Srbsku má mafie celou zemi. A zdá se, že to byly právě kriminální gangy, které ukázaly, že ještě stále mají tu moc ovlivňovat dění ve státě. Vybraly si způsob, kterým to oznámily celému světu. Zavraždily srbského premiéra Zorana Djindjiče, píše dnes slovenský list Národná obroda.

Když se už konečně zdálo, že Srbsko je na nejlepší cestě stát se "normální" zemí, dva výstřely ukázaly světu, jaká je realita. Srbská společnost je od základů propletena s mafií. Zčásti je to dědictví režimu Slobodana Miloševiče, zčásti důsledek krutých balkánských válek. V nich bojovali tisíce Srbů, kteří po skončení bojů "přišli o práci". Vojáci, příslušníci speciálních policejních jednotek i polovojenských oddílů v poválečné Jugoslávii proto začali dělat to, co nejlépe uměli. V Srbsku je všeobecně známo, že většina bojem ostřílených vojáků z Bosny, Chorvatska i Kosova své zbraně neodložila. Během Miloševičova režimu byli mnozí vysoce postavení představitelé armády a policie zároveň šéfy gangů podsvětí.

O propletenosti státu a mafie svědčí i fakt, že své "obchody" měl s podsvětím i zavražděný premiér Djindjič. Těm, kteří mu to předhazovali, Djindjič lapidárně odpověděl: "Pokud hledáte svaté, jděte do kostela." Konec konců, bez loajality mafie by se nemohla uskutečnit ani změna moci, během které byl Miloševič svržen a Djindjič se dostal na své premiérské křeslo. To, že kriminální gangy budou změně režimu jen přihlížet a nerozpoutají v Srbsku krvavý koupel, Djindjič s lídry mafie vyměnil za zachování status quo.

Podsvětí si podobné sliby dobře pamatuje. Před pár měsíci Djindjič ten svůj porušil a organizovanému zločinu vyhlásil válku. Začal kritizovat neschopnost policie, žádal rychlé reformy v bezpečnostních složkách státu a toto pondělí dokonce jmenoval speciálního prokurátora, který se měl zabývat organizovaným zločinem. Paradoxně jedním z jeho prvních případů bude právě vražda Djindjiče. Mafie premiérovi za nesplněný slib vystavila účet. Nyní je jen na Srbech, zda se nechají zastrašit, anebo budou pokračovat v boji, který si vybral nebohý Djindjič.

Zpět na seznam zpráv