Datum: 12.3.2003Zdroj: www.novinky.czAutor:

Tříčlenná banda osvobodila z věznice italského mafiána

FRESNES - Při incidentu nebyl nikdo zraněn. Komando šesti až sedmi mužů převlečených do policejních uniforem začalo nejprve pálit zbraněmi velkého kalibru na strážní věže. Po uvolnění vězeňských vrat, která se nakonec zvenčí vyvrátila, část gangu pronikla do nejpřísněji střežené části budovy a předala Ferrarovi výbušninu, s jejíž pomocí odpálil mříž v okně své cely, vypověděl jeden z dozorců.

Skupina i s Ferrarou poté nasedla do auta a ujela. Ještě před odjezdem zapálili několik aut zaparkovaných před věznicí.

Ministr spravedlnosti: Přitvrdíme

Na místo činu, které leží nedaleko pařížského Disneylandu, se ihned dostavil ministr spravedlnosti Dominique Perben a oznámil, že vězeňská služba bude muset být napříště pro ozbrojené akce podobného typu lépe vybavena. "Byla to operace vojenského typu, vedená těžkými zbraněmi a lidmi, kteří jsou odhodláni podstoupit jakékoli riziko," postěžoval si před novináři.

"Naši zaměstnanci podobnou brutalitu nečekali. Musíme se na podobné akce v budoucnosti připravit. Přitvrdíme," prohlásil Perben.

Ve Francii se množí útoky na věznice

Ve Francii jde od začátku roku už o třetí napadení věznice.

Ferrara, jenž je italského původu, byl v lednu odsouzen za vraždu a dvojí přepadení banky k osmiletému trestu odnětí svobody. Již v roce 1998 se mu přitom podařil první útěk z věznice.

Ferrara je blízkým společníkem Josepha Menconiho (37), jemuž se minulý týden v pátek podařilo za téměř stejných okolností uprchnout z vězení Borgo na Korsice. Policie, která po obou zločincích zatím bezvýsledně pátrá, soudí, že alespoň jedno přepadení banky provedli společně.

Odborový svaz dozorců mezitím vyzval šéfa francouzské vězeňské služby Didiera Lallementa k rezignaci.

Zpět na seznam zpráv