Datum: 23.3.2003Zdroj: www.idnes.czAutor:

Djindjiče zavraždila drogová mafie

Voják drží čestnou stráž u rakve zastřeleného srbského premiéra Zorana Djindjiče. (15. březen 2003) Srbského premiéra Zorana Djindjiče zavraždil takzvaný zemunský klan. Jednoznačně to vyplývá z dosavadního vyšetřování. Ve společném komuniké to uvádí srbská policie a tajné služby. Djindjič se stal obětí atentátu 12. března v Bělehradě.

Vyšetřovatelé tak potvrdili dřívější podezření a neoficiální informace o možných pachatelích atentátu.

"Na základě zjištěných skutečností bylo jednoznačně prokázáno, že atentát na premiéra Zorana Djindjiče naplánoval a provedl takzvaný zemunský klan vedený Dušanem Spasojevičem, přezdívaným Šiptar, a Miloradem Lukovičem, známým pod přezdívkou Legija," konstatuje se v prohlášení.

Zahraniční tajné služby prý také srbské policii potvrdily, že zemunský klan patří k největším zločineckým organizacím obchodujícím s drogami v regionu. Prodává zejména kokain a heroin.

Zemunskou zločineckou skupinu tvoří hlavně členové někdejší speciální jednotky srbské státní bezpečnosti z režimu bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče. Název skupiny pochází od bělehradského předměstí Zemun, kde sídlili vůdcové klanu.

Srbské ministerstvo vnitra zároveň ujistilo obyvatelstvo země, že ve vyšetřování vraždy bude důsledně pokračovat a je rozhodnuto pachatele co nejdříve dopadnout.

Zpět na seznam zpráv