Datum: 28.3.2003Zdroj: www.idnes.czAutor:

Doupě bylo podruhé plné drog

Policisté už podruhé za 14 dní zlikvidovali drogové doupě u pražské velkotržnice Bokave. Při čtvrtečním zásahu zadrželi 22 Asiatů. Tři z nich už policejní rada obvinil z prodeje drog. "Čekají na uvalení vazby," sdělila iDNES mluvčí pražských policistů Iva Knolová.

Ve čtvrtek nad ránem obklíčilo policejní komando nenápadný domek v Praze 4, jen pár set metrů od jedné z největších vietnamských tržnic v metropoli. Když detektivové společně se zásahovou jednotkou vtrhli dovnitř, to, co našli, jejich podezření plně potvrdilo - vietnamský gang tam obchodoval s drogami. "Dealeři v domě toxikomanům narkotika prodávali. Když si tam šlehli drogu, mohli se tam i vyspat. Ráno to měli na tržnici kousek," řekl jeden z detektivů. V nelegální "šlehárně", jak se takovým místům říká, našli policisté několik desítek dávek heroinu a plynovou pistoli. "Po prvním zákroku nepustili policisté objekt ze zřetele a shromažďovali další informace o podezřelých osobách, které objekt i nadále navštěvovaly," upřesnila Knolová. Po zátahu podle ní na policejní stanici skončilo dvaadvacet Asiatů. "Tři ve věku od 40 do 53 let byli obviněni z prodeje drog. Nyní čekají na uvalení vazby," uvedla mluvčí.Kriminalisté přitom navštívili nejen zmíněný domek, ale také jeden byt v panelovém domě. "Akce proběhla rychle a nikdo při ní nebyl zraněn," dodala Knolová.

Před 14 dny kriminalisté na stejném místě narazili i na hrací automaty, z nichž majitelé neodváděli daně. Kromě desítek dávek pervitinu a heroinu se v domě našla i nelegálně držená pistole a náboje. "Je to velmi čerstvé, pořád hledáme. Možná že ještě něco najdeme," dodává policista. Na policejní služebnu odvezli po razii sedmatřicet lidí, převážně Asiatů. Dosud si vyslechli obvinění z nedovolené výroby a držení omamných látek jenom dva z nich. "Uniká nám ale hlavní dealer a organizátor skupiny, který touto nelegální činností získal statisícové částky," uvedla mluvčí pražských policistů Iva Knolová. Jeho jméno však znají. "Je jen otázkou času, kdy bude zadržen," věří mluvčí.

Gang kupoval větší množství drog

Když kriminalisté odhalili před loňskými Vánocemi první "šlehárnu", byl to zásah do černého. Že asijské mafie u nás kšeftují s drogami, tušili. Avšak pořád jim chyběl konkrétní případ, který by jejich podezření doložil. Nyní už mají i druhý. "Všechno souvisí se vším. Byla to odnož toho klanu, jehož členy jsme posbírali v prosinci," upřesňuje už citovaný policista. Gang od tržnice Bokave tedy fungoval podobně. Od pašeráků, takzvané balkánské cesty, nakoupil větší balíky drog. "Poté je prodával dalším dealerům nebo přímo jednotlivým uživatelům," upřesňuje policejní mluvčí. "Byla to vysoce organizovaná skupina."

Už dříve upozornil František Brázdil, šéf pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem, že rozplést zločineckou pavučinu uvnitř asijských komunit není vůbec jednoduché. "Už kvůli jazykové bariéře. Jenom sehnat seriózního a kovaného překladatele je velmi obtížné," prohlásil.

Problémová tržnice Bokave

Dva březnové zátahy ve šlehárně znovu oživily dlouholeté problémy s pololegální tržnicí Bokave. Někdejší primátor Jan Kasl například s odvoláním na policejní analýzu prohlásil, že se tam obchoduje se zbraněmi a perou špinavé peníze.

Léta také běží spor o to, zda jsou stavby tamějších trhovců legální. Obchodníci proto v posledních dnech začali přemisťovat desítky velkokapacitních kontejnerů na jiný pozemek, na němž nemají podle stavebního úřadu opět co pohledávat.

Zpět na seznam zpráv