Datum: 13.1.2001Zdroj: www.idnes.czAutor:

První dámy zločineckých gangů se chápou zbraní

ŘÍM/NEAPOL - Po měsících trpělivého sledování se krátce po půlnoci italští karabiniéři dočkali zadostiučinění. Vtrhli do čtvrti Forcella v Neapoli, která je baštou mafiánského klanu Giulianiů. V jedné z rezidencí objevili tajnou hernu a skladiště drog. Šéf mafie se skrýval v tajné místnosti vybudované za kuchyňskou linkou. Po deseti měsících na útěku tak Erminie - královna mafiánské rodiny Giulianiů padla do rukou policie. Tato 45letá žena vedla jeden z nejvlivnějších a nejsilnějších italských mafiánských klanů, který je známý pod jménem camorra. "Nebeská", jak se Erminii přezdívá kvůli modrým očím, však ani poté neztratila nic ze své důstojnosti. Nejdříve si na policistech vynutila možnost osprchovat se. Pak si s grácií oblékla šaty s leopardím vzorem a svěřila se do rukou oblíbeného kadeřníka, jenž přispěchal na její zavolání. Až poté odměřeně oznámila přihlížejícím mužům zákona: "Můžeme jít!" Také vzkaz dcerám ve dveřích byl stručný: "Spoléhám na vás, naučila jsem vás všem životním hodnotám." Podle policejního šéfa z Neapole Carla Gualdiho je "první dáma camorry" skutečným fenoménem italského podsvětí. "Byla vůdcem se všemi pravomocemi, jež obvykle mají mafiánští bossové. Jedním ze 30 nejnebezpečnějších v zemi," konstatoval.

Mafie tvrdší než kdy předtím

Giulianiová není jedinou mafiánkou, kterou policie v posledních měsících zadržela. Ve čtvrti Graziella v Syrakusách na východě Sicílie policisté v jednom z okázalých domů zabavili zbraně a munici hardware mafiánské rodiny Corsiů - nezbytný nástroj při jejich operacích s heroinem. Jedenáct zatčených mužů byli prostí pěšáci, bossem byla jedna ze 12 zadržených žen. Loni v únoru zase policie zadržela dvě sestry, Marii a Teresu Zappiaovy, jež jsou podezřelé z toho, že stojí v čele kalábrijského zločineckého syndikátu. Zmíněné případy potvrzují to, co se tušilo. Stereotypy italské mafie jsou v rozkladu. Ženy přebírají velení, organizují zločin, vytvářejí strategii, uzavírají dohody a nařizují fyzické likvidace. Mafie se díky tomu nestávají nijak měkčí či jemnější, pouze se feminizují. Oproti očekávání jsou mafiánky daleko tvrdší a nesmlouvavější ve všech zločineckých aktivitách, včetně nařizování trestů za zradu rodiny.

Policistům zatím uniká legendární 49letá Maria Licciardiová, jejíž klan je zapleten do nedávné války gangů, v níž zahynulo přes 50 osob. V podsvětí si vysloužila přezdívku "Princezna" nebo "Ledové oči". Její osud je podobný prakticky všem mafiánským "otcům v sukních". Dámy se do čela mafiánských rodin dostaly až poté, co byli jejich manželé, otcové či dědové zatčeni nebo zabiti v přestřelce a žádný další vhodný nástupce nebyl k dispozici. V posledních letech se uvolnila řada vůdčích postů, protože italské věznice jsou plné mafiánských bossů. "Jsou to vesměs silné, rozhodné ženy. Většinou však čekají, až vyrostou jejich synové, jimž chtějí předat opratě moci," tvrdí neapolský prokurátor. Nejvíce se prý zaměřují na praní špinavých peněz, obchod s drogami a nájemné vraždy. Institut moci jako takový je jim cizí, napsala Alison Jamiesonová v knížce Antimafie. Podle ní v roce 1990 byla aktivní členkou vedení mafie pouze jediná žena; v roce 1995 již 89.

Zpět na seznam zpráv