Datum: 8.4.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Šéf slovenského podsvětí Černák chce získat politický azyl v ČR

Bdajný šéf středoslovenského podsvětí Mikuláš Černák chce získat v České republice politický azyl. Podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové se Černák při sobotním zadržení o možnosti azylu před policisty pouze zmínil. Soudce pražského městského soudu Petr Braun, který Černáka vyslechl a vzal do vydávací vazby, ale považuje jeho vyjádření za jasnou žádost o udělení azylu.

Usnesení o vydávací vazbě a kopie Černákovy výpovědi na policii budou zaslány odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, aby se tím začal zabývat, řekl Braun. Podle něj podezřelý uvedl, že je ve Slovenské republice politicky pronásledován, a proto žádá o politický azyl.

Podle Kosinové policisté neposílali na vnitro žádnou zprávu o tom, že Černák požádal při zatčení o azyl. "Neříkal: já žádám. Říkal jen - já také mohu, když budu chtít, požádat o azyl," vysvětlila mluvčí.

Černák byl loni v listopadu podmínečně propuštěn ze slovenského vězení, kde si odpykával trest za násilnou kriminalitu. Podle březnového verdiktu bratislavského Nejvyššího soudu se musí do vězení vrátit, protože byl na svobodu propuštěn předčasně.

Černák byl v metropoli zadržen na základě žádosti, kterou poslal minulý týden slovenský ministr spravedlnosti svému českému protějšku. Čeští policisté podle Kosinové zjistili, že muž je v Česku napojen na ruskojazyčný organizovaný zločin. Zatkli ho po několikadenní operaci na parkovišti benzinové čerpací stanice v Praze-východ Klíčanech. Při rychlém zásahu nekladl odpor.

Soud v západoslovenském Trenčíně dnes vydal na Černáka mezinárodní zatykač. "Až nás soud vyrozumí o vzetí cizince do vydávací vazby, požádáme slovenské ministerstvo spravedlnosti o zaslání oficiální žádosti o jeho vydání, včetně příslušných dokladů," řekla mluvčí českého ministerstva Iva Chaloupková. Teprve podle těchto materiálů, jejichž součástí musí být i mezinárodní zatykač, český soud rozhodne o tom, zda je vydání přípustné. Konečné slovo má ministr spravedlnosti.

Usnesení o vydávací vazbě je podle Brauna již na cestě na ministerstvo. Černák podal proti usnesení stížnost, protože vydán být nechce. Pokud nebude souhlasit se zkráceným vydávacím řízením, tedy bez projednání u soudu, může proces trvat i několik měsíců, poznamenala Chaloupková. Definitivní verdikt navíc nemůže padnout dřív, než bude uzavřeno případné azylové řízení.

"Nemůžeme sdělovat, jestli konkrétní osoba požádala o azyl," řekla v této souvislosti Marie Masaříková z ministerstva vnitra. Podle ní ale zatím žádný slovenský občan v Česku azyl nedostal. "Důvodem pro udělení azylu je pronásledování v zemi původu, zejména pro náboženské či politické přesvědčení," dodala.

Šestatřicetiletý Černák si má ve vlasti odpykat zbytek osmiapůlletého trestu za dvojnásobné vydírání. Po uplynutí poloviny trestu požádal o předčasné propuštění a loni v listopadu mu soud kvůli dobrému chování vyhověl. Nejvyšší soud ale později rozhodl, že se Černák musí do vězení vrátit, protože byl na svobodu propuštěn předčasně.

Vleklý soud s Černákem byl označován jako proces století a byl doprovázen mimořádnými bezpečnostními opatřeními i záhadnými vraždami svědků. Údajný mafián byl původně odsouzen za vydírání a vraždu polského podnikatele k 15 letům vězení, po odvolání byl obvinění z vraždy zproštěn a trest mu slovenská justice zmírnila.

Zpět na seznam zpráv