Datum: 9.4.2003Zdroj: www.idnes.czAutor:

Za vraždy Číňanů padly výjimky

Číňané, kteří podle obžaloby brutálně zavraždili dvojici svých krajanů, odešli od pražského soudu s výjimečnými tresty. Čtyři vrazi dostali 20, 16, 15 a 13 let vězení. Obětí čtveřice se stali čínští manželé. Muž podle policie zřejmě obehrál bossy mafie v kartách.

Hlavy čínského podsvětí si ale prohru nenechaly líbit. Číňané si najali čtyři muže, kteří manželský pár začali vydírat.

Když čtveřice neuspěla, zašla dál. Manželé byli nalezeni na podzim roku 2001 uškrcení ve vaně plné vody. V pronajatém bytě v Praze-Modřanech byli objeveni až po několika dnech.

Vrahové dostali za likvidaci manželského páru zhruba 300 tisíc korun. Policii se ale nepodařilo zjistit, kdo si vraždu objednal.

Obhájci se odvolali

Obhájci všech obžalovaných podali proti rozsudku odvolání, státní zástupkyně se odvolání vzdala.

Soudce se pro udělení dvou výjimečných trestů rozhodl proto, že šlo o čin předem připravený a vykonaný na objednávku, tedy ze zištných důvodů. Navíc přišla o život i družka zavražděného, jejíž smrt si nikdo neobjednal.

Dvacetiletý trest dostal obžalovaný, jehož jednání bylo podle soudce nejnebezpečnější, byl zřejmě organizátorem celé akce a pravděpodobně dojednával i odměnu.

I když se k oběma vraždám přiznal, soud jeho doznání nevzal jako polehčující okolnost, protože se jeho výpověď neshodovala s výpověďmi svědků.

Šlo o hazardní hru

Zavražděný muž přezdívaný Starosta byl údajně karetní hráč a zřejmě obehrál špičky čínské mafie.

Zajímala se o něj také policie, a to kvůli údajným obchodům s heroinem. Policie postupně zadržela čtveřici mužů, z nichž jeden údajně vraždil a další mu pomáhali.

Dva přiznali, že byli na místě činu. Dva z odsouzených stanou navíc brzy před soudem kvůli loňskému únosu dcery čínského restauratéra.

Věk Číňanů je 26 až 50 let. Policie nejdéle pátrala po osmatřicetiletém muži z Pekingu Zhuangovi Zhi.

Policii přivolali známí manželů

Policii přivolali do Vazovovy ulice v Praze 4 dva cizinci, známí zavražděných, kteří k nim přišli na návštěvu.

Když jim nikdo neotvíral, vnikli do bytu násilím. Manželé leželi uškrceni ve vaně. Protože v koupelně byla vysoká teplota, byla již těla v částečném rozkladu a obyvatelé domu si dokonce stěžovali, že v poslední době z bytu cítili podezřelý zápach.

V bytě byl nepořádek. Některé stopy nasvědčovaly tomu, že Asiaté byli pravděpodobně uživateli drog.

Podle dřívějších informací žili v České republice od roku 1999. V pronajatém bytě, kde byli nalezeni, bydleli tři měsíce.

Zpět na seznam zpráv