Datum: 8.4.2003Zdroj: www.idnes.czAutor:

Slovenský boss hovořil o azylu

Boss slovenského podsvětí Mikuláš Černák možná zůstane v Česku. Během zadržení totiž mluvil o azylu. Soudce Petr Braun, který Černáka vyslechl a vzal do vydávací vazby, považuje jeho vyjádření za jasnou žádost o udělení azylu. V úterý Slovensko požádalo o Černákovo vydání do vlasti

"Usnesení o vydávací vazbě a kopie Černákovy výpovědi budou zaslány odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra," sdělil soudce pražského městského soudu Petr Braun.

Podezřelý podle něj uvedl, že je ve Slovenské republice politicky pronásledován, a proto žádá o politický azyl.

Policie neposílala na vnitro žádnou zprávu o tom, že by Černák žádal o azyl. "Neříkal: Já žádám. Říkal jen - Já také mohu, když budu chtít, požádat o azyl," vysvětlila policejní mluvčí Blanka Kosinová.

Soud v západoslovenském Trenčíně vydal v pondělí na Mikuláše Černáka mezinárodní zatykač. Ten umožní jeho vydání na Slovensko.

V úterý Slovensko požádalo Českou republiku o Černákovo vydání do vlasti. O vydání na Slovensko bude rozhodovat český soud a po něm i ministr sprevedlnosti Rychetský.

V sobotu podal Černák stížnost proti vydání, protože byl prý proti němu na Slovensku zosnován politicky motivovaný komplot. Pražské městské státní zastupitelství proto prošetří další skutečnosti, než o jeho vydání rozhodne.

Policie zatkla slovenského bosse

Česká policie zatkla Mikuláše Černáka v sobotu ráno. Slovensko ho hodlá vrátit do vězení, kde si do listopadu odpykával trest za násilnou trestnou činnost.

"Během rychlého zásahu nekladl žádný odpor. Nyní je v policejní cele," uvedla policejní mluvčí Blanka Kosinová.

Černák byl na základě svojí žádosti koncem listopadu 2002 podmínečně propuštěn z vězení. Slovenský nejvyšší soud nyní dospěl k názoru, že byl porušen zákon, a nařídil, aby se Černák vrátil do vězení.

Čeští policisté zjistili, že se Černák pohybuje na území České republiky. Ukázalo se, že je napojen na ruskojazyčný organizovaný zločin.

Několikadenní operace Miki vyvrcholila v sobotu ráno, kdy byl Černák dopaden u benzinové pumpy v Klíčanech u Prahy. Podle policie trval zákrok sotva dvacet vteřin a zatýkaný nekladl žádný odpor.

Slovensko vysvětlilo, že byl Černák zadržen na základě žádosti slovenského ministra spravedlnosti, kterou zaslal minulý týden svému českému protějšku.

V listopadu se Černák ocitl na svobodě

Mikuláš Černák byl v listopadu předčasně propuštěn na svobodu. Rozhodl o tom Krajský soud v Trenčíně, podle něhož splnil všechny podmínky.

Černák opustil věznici po pěti letech. Za dvojnásobné vydírání a hospodářské trestné delikty si měl odsedět osm a půl roku. Krátce po verdiktu požádal o policejní ochranu.

Proces s Mikulášem Černákem začal v roce 1999. Patřil mezi nejostřeji sledované na Slovensku a provázela jej přísná bezpečnostní opatření. Před soudem vypovídali chránění svědci prostřednictvím telemostu.

Krajský soud původně Černáka odsoudil za hospodářské delikty, vydírání a vraždu polského podnikatele na patnáct let. Poté, co klíčový svědek změnil výpověď, byl Černákovi snížen trest na polovinu.

V průběhu procesu s Černákem byli zabiti dva svědci a jeden z obžalovaných. Definitivní verdikt padl, až když ho Nejvyšší soud zprostil obžaloby z vraždy a držení rukojmích.

Během soudu padala jména politických špiček. Černák se měl na Silvestra v roce 1996 sejít s šéfem HZDS Vladimírem Mečiarem. O kontaktech s poslancem Pavolem Ruskem vypovídal před soudem reportér televize Markízy, kterou Rusko vlastnil.

Zpět na seznam zpráv