Datum: 5.4.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Česká policie zatkla šéfa slovenského podsvětí Černáka

Česká policie zatkla ráno v Praze šéfa slovenského podsvětí Mikuláše Černáka, který byl loni koncem listopadu na základě své žádosti podmínečně propuštěn z vězení za násilnou trestnou činnost. Čeští policisté zjistili, že se Černák pohybuje na území republiky a je napojen na ruskojazyčný organizovaný zločin, řekla mluvčí Policejního prezidia Blanka Kosinová.

O Černákově zatčení informoval také slovenský ministr vnitra Vladimír Palko. Jeho kolega, ministr spravedlnosti Daniel Lipšic, dodal, že Černák byl zadržen na základě jeho žádosti o předběžné vzetí do vazby, kterou svému českému protějšku poslal minulý týden v pondělí.

Uvedl, že teď má slovenská justice 40 dnů na to, aby vydala na Černáka mezinárodní zatykač, na jehož základě bude možné ho vydat z České republiky na Slovensko. Rozhodnout o tom však bude muset nejprve český soud a také ministr spravedlnosti.

Černáka zadrželi policisté po několikadenní operaci na parkovišti benzinové čerpací stanice v Praze-východ Klíčanech. Během rychlého zásahu nekladl Černák žádný odpor. Nyní je v policejní cele, dodala Kosinová.

Palko uvedl, že Černák opustil Slovensko před dvěma týdny, podle některých informací se údajně zdržoval v České republice. Proto požádal českého ministra vnitra Stanislava Grosse o spolupráci, na jejímž základě byl Černák vypátrán a zadržen.

Šestatřicetiletý Mikuláš Černák je považován za šéfa slovenského podsvětí. Byl majitelem soukromé bezpečnostní služby, která měla podle policie vydírat podnikatele na středním Slovensku a požadovat od nich "výpalné". V lednu 2000 jej Krajský soud v Banské Bystrici odsoudil k nepodmíněnému trestu 15 let vězení. Při procesu, který začal v listopadu 1999, byla Černákovi prokázána vražda polského spekulanta Grzegorze Szymaneka, vydírání a braní rukojmích.

Po odvolacím řízení Nejvyšší soud v Bratislavě v únoru 2001 zmírnil Černákův trest na osm a půl roku vězení za dvojnásobné vydírání a případ vraždy vrátil k novému důkaznímu řízení. V říjnu 2001 banskobystrický krajský soud potvrdil rozsudek Nejvyššího soudu. Černák si ve věznici v Ilavě odseděl polovinu trestu a požádal o podmínečné propuštění. V listopadu 2002 Krajský soud v Trenčíně rozhodl o jeho propuštění na svobodu.

V březnu 2003 ale slovenský Nejvyšší soud vyhověl námitce ministra spravedlnosti Lipšice, podle něhož byl Černák propuštěn na podmínku předčasně. Rozhodl, že Černák musí zpět do vězení.

Černák se již dříve označil za nevinnou oběť politiků, kteří se prý snaží veřejnosti předvádět nekompromisní boj s organizovaným zločinem. Jeho proces byl na Slovensku považován za výjimečný, neboť údajně v žádné z postkomunistických zemí dosud na lavici obžalovaných neusedla osoba označovaná za hlavu mafie. Černák byl znám svým extravagantním způsobem života - i když prý v jeho působišti v Banské Bystrici každý věděl, že je bossem podsvětí, pořádal okázalé večírky, rád se "producíroval" s místní honorací a ve své vile choval dokonce tygry.

Zpět na seznam zpráv