Datum: 7.4.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Hlavní atentátník na Djindjiče ve Vídni?

Předpokládaný hlavní organizátor nedávného atentátu na srbského premiéra Zorana Djindjiče, bývalý velitel zvláštní policejní jednotky a posléze šéf mafiánského zemunského klanu Milorad Lukovič, je možná v Rakousku. Napsala to dnes agentura APA s odvoláním na spolehlivé zdroje, které Lukoviče řečeného Legija viděly 15. března na koncertu ve Vídni.

Reformátorský a prozápadně orientovaný politik Zoran Djindjič byl zastřelen 12. března na parkovišti před sídlem vlády v Bělehradě. Většina pachatelů byla zadržena a přiznala účast na atentátu, včetně člověka, který je podezřelý, že na oběť střílel.

Lukovič údajně tři dny po atentátu navštívil koncert srbské popové hvězdy Lukase v jedné vídeňské diskotéce. Lukovič je snadno identifikovatelný podle červené růže, kterou má vytetovanou na krku.

Lukas pochází také z bělehradského předměstí Zemun, jehož podzemí Lukovič se svým klanem ovládal. Zpěvák byl mezitím již zatčen, oficiálně kvůli drogovým deliktům. V Rakousku žije poměrně početná srbská menšina.

Srbský ministr spravedlnosti Vladan Batič dnes v Bělehradě nevyloučil možnost, že Legija unikl do zahraničí a zdržuje se tam. Mluvčí rakouské kriminální policie Rudolf Gollia agentuře APA potvrdil, že v Rakousku je vedeno vyšetřování proti osobám "z bezprostředního okolí osob podezřelých z atentátu" na Djindjiče. Tyto osoby ale rakouská policie zatím viní jen z "běžných trestných činů", nikoli přímo z účasti na vraždě.

Zpět na seznam zpráv