Datum: 7.4.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Vražda Zorana Djindjiče je podle ministra vnitra vysvětlena

Vše kolem atentátu na bývalého premiéra Zorana Djindjiče bylo vysvětleno. Většina pachatelů byla zadržena a přiznala účast na atentátu, včetně člověka, který je podezřelý, že na oběť střílel. V rozhovoru pro televizní stanici Studio B to uvedl srbský ministr vnitra Dušan Mihajlovič.

Reformátorský a prozápadně orientovaný politik Zoran Djindjič byl zastřelen 12. března na parkovišti před sídlem vlády.

"Vše kolem vraždy bylo vysvětleno. Většina pachatelů atentátu je ve vězení a k účasti na vraždě se přiznala, včetně člověka podezřelého ze střelby," řekl Mihajlovič.

Zvezdan Jovanovič, který je podezřelým střelcem, byl zadržen 25. března. Byl členem bývalých červených baretů, speciální policejní jednotky, založené za režimu Slobodana Miloševiče na počátku 90 let. Po vraždě Djindjiče byla rozpuštěna.

"Zadržení dalších lidí, kteří se podíleli na atentátu, je otázkou dní, ale pro vyřešení vraždy to už není příliš důležité," řekl ministr a dodal, že policie zná jejich jména. Většina podezřelých patřila k mafiánské skupině známé jako zemunský klan. Policie nyní pátrá ještě po deseti členech této zločinecké organizace, mezi nimi po jednom z jeho šéfů Miloradu Lukovičovi řečeném Legija, jenž býval velitelem červených baretů. Dva bosové, Dušan Spasojevič Šiptar a Mile Lukovič byli zastřeleni, když při zatýkání kladli odpor.

Srbský premiér Zoran Živkovič v rozhlasové stanici B 92 dnes uvedl, že do atentátu byli přímo nebo nepřímo zapojeni někteří současní i bývalí politici, kteří si říkali "vlastenci" a patřili k narkomanským klanům.

"Atentát na premiéra nemůže být dílem jedné zločinecké skupiny, ať by byla jakkoli významná," řekl Živkovič.

V souvislosti s vraždou Djindjiče bylo zadrženo a předvedeno k výslechu na 7000 lidí, mezi nimiž je mnoho vysokých představitelů Miloševičova režimu a polovojenských jednotek. Na 2000 z nich je dosud ve vězení.

Živkovič naznačil, že vláda navrhne, aby výjimečný stav, který byl vyhlášen hned po atentátu, byl koncem dubna před pravoslavnými Velikonocemi zrušen. Vláda po Djindjičově vraždě prohlásila, že výjimečný stav bude v platnosti tak dlouho, dokud nebudou chyceni pachatelé.

Zpět na seznam zpráv