Datum: 7.4.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Slovenský soud vydal mezinárodní zatykač na šéfa podsvětí Černáka

Soud v západoslovenském Trenčíně dnes vydal mezinárodní zatykač na údajného bosse středoslovenského podsvětí Mikuláše Černáka. Ministerstvo spravedlnosti v Bratislavě proto v nejbližší době požádá českou stranu o jeho vydání na Slovensko, řekl mluvčí ministerstva Richard Fides.

"Soudce (Okresního soudu v Trenčíně) vydal mezinárodní zatykač na Mikuláše Černáka, ministerstvu spravedlnosti ale ještě oficiální cestou doručen nebyl. Hned jak zatykač obdržíme, uděláme vše pro to, abychom co nejdříve oslovili české ministerstvo spravedlnosti kvůli jeho vydání," uvedl Fides.

Mluvčí zatím neví, kdy přesně ministerstvo ČR o vydání Černáka požádá, žádné informace o možných komplikacích při jeho vydávání ale prozatím nemá. Od doručení na ministerstvo začne podle Fidese plynout 40denní lhůta, v níž je třeba Českou republiku o Černákovo vydání požádat.

Údajného šéfa podsvětí zadržela česká policie v sobotu ráno v blízkosti čerpací stanice v Praze - Klíčanech. Černák nyní obývá celu pankrácké věznice. Odpor při policejním zásahu šestatřicetiletý Středoslovák nekladl a dokonce prý vtipkoval, že v ČR požádá "o politický azyl".

Černák, o jehož zatčení požádali Slováci, si má ve své vlasti odpykat zbytek osmiapůlletého trestu za dvojnásobné vydírání. Po uplynutí poloviny trestu Černák požádal o předčasné propuštění a v loni v listopadu mu soud kvůli dovrému chování vyhověl. Slovenský ministr spravedlnosti Daniel Lipšic ale podal stížnost Nejvyššímu soudu, který rozhodl, že se Černák musí do vězení vrátit. Údajný boss však již prý v té době na Slovensku nebyl; před svým útěkem se měl zdržovat v oblasti Vysokých Tater ve společnosti místního podsvětí.

V sobotu pražský soud poslal Černáka do vydávací vazby. Černák již podal stížnost proti vydání k pražskému vrchnímu soudu, protože byl prý proti němu v jeho vlasti zosnován politicky motivovaný komplot. Pražské městské státní zastupitelství bude nyní zjišťovat k případu další skutečnosti a navrhne soudu, aby rozhodl o vydání, či nevydání cizince. Konečné slovo při jeho vydání má ale český ministr spravedlnosti.

Vleklý soud s Černákem na Slovensku byl označován jako proces století a byl doprovázen mimořádnými bezpečnostními opatřeními i několika záhadnými vraždami svědků. Údajný mafián byl původně odsouzen za vydírání a vraždu polského podnikatele Grzegorze Szymaneka k 15 letům vězení, po odvolání byl ale z obvinění z vraždy zproštěn a trest mu justice zmírnila.

Život tohoto bývalého řidiče linkového autobusu a pozdějšího majitele soukromé bezpečnostní služby v Banské Bystrici byl považován okolím za provokativní a extravagantní. Netajil se prý svými kontakty s policií a mnohdy byl označován za "nedotknutelného".

Zpět na seznam zpráv