Datum: 12.4.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Policie obvinila Koštunicovu DSS z podílu na vraždě Djindjiče

Srbská policie obvinila Demokratickou stranu Srbska (DSS) bývalého jugoslávského prezidenta Vojislava Koštunici z podílu na vraždě bývalého srbského premiéra Zorana Djindjiče. Informovala o tom v pátek večer srbská televize.

První výsledky měsíčního pátrání po Djindjičových vrazích, "vedou ke skupině takzvaných vlasteneckých sil, kam patří především Koštunicova DSS", uvedla televize. Citovala z policejní zprávy pro sdělovací prostředky.

Ve zprávě se také uvádí, že dva z Koštunicových blízkých spolupracovníků, poradce pro bezpečnost a bývalý šéf vojenské rozvědky, jsou spojeni se zemunským klanem, mafiánskou skupinou, kterou policie obviňuje ze zosnování a provedení atentátu 12. března. Oba byli nedávno zadrženi.

Koštunica se k obvinění v pátek večer nevyjádřil. Již předtím však odmítl, že by jeho spolupracovníci byli zapojeni do vraždy, a zdůraznil, že jejich zatčení je součástí "honu na čarodějnice" zaměřenému i proti němu.

Umírněný nacionalista Koštunica se na podzim 2000 spojil s Djindjičem v boji za svržení Slobodana Miloševiče, později se ale se reformátorský premiér stal jeho hlavním politickým rivalem.

Miloševič je nyní souzen u mezinárodního tribunálu za svou roli ve válečných konfliktech v Chorvatsku, Bosně a Kosovu.

Koštunica přišel o funkci jugoslávského prezidenta v únoru, kdy se srbsko-černohorská federace transformovala ve volnější svazek států nazvaný Srbsko a Černá Hora.

Vysoký policejní činitel podle agentury AP řekl, že "všechny podrobnosti týkající Djindjičovy smrti budou odhaleny a nikdo před vyšetřováním neunikne".

"Brzo vyslechneme všechny zainteresované osoby, nynější i bývalé činitele, včetně Koštunici, bude-li to potřeba," řekl.

Úřady označují Djindjičovu vraždu za pokus nacionalistů, lidí loajálních Miloševičovi a mafie svrhnout nynější vládu.

Při masovém zákroku proti organizovanému zločinu, který byl zahájen po atentátu na bývalého premiéra, policie zadržela více než 7000 podezřelých a zastřelila dva předáky zemunského klanu, kteří kladli při zatýkání odpor. Přes dva tisíce lidí je ve vazbě.

Srbský parlament přijal v pátek balík zákonů, které poskytnou širší pravomoci policii při pátrání po pachatelích atentátu. Například za těžké zločiny, kam patří i vražda, bude možné uložit i vyšší trest než čtyřicet let odnětí svobody, což bylo dosud maximum. Policie bude moci lidi podezřelé za zapojení do organizovaného zločinu držet ve vazbě bez rozhodnutí soudu nebo soudce až 60 dní, zatímco dosud to bylo 48 hodin.

Vláda odmítá obavy z vytváření policejního státu a tvrdí, že opatření jí umožní bojovat efektivně proti zločinu.

Zpět na seznam zpráv