Datum: 15.4.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Miloševič prý nařídil generálu Pavkovičovi, aby pomohl zločincům

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič nařídil v červnu roku 2000 šéfovi generálního štábu jugoslávské armády generálu Nebojšovi Pavkovičovi, aby pomohl dvěma členům takzvaného zemunského klanu. Ti se předtím neúspěšně pokusili o atentát na tehdejšího vůdce srbské opozice Vuka Draškoviče. Podle zprávy agentury Tanjug to na briefingu pro domácí tisk řekli zástupci srbské vlády a ministerstva vnitra.

Generál Pavkovič byl počátkem dubna zatčen kvůli podezření, že povolil použití vojenského vrtulníku při přepravě dvou gangsterů ze zemunského klanu, kteří s automatickými zbraněmi zaútočili na Draškovičův dům v černohorském letovisku Budva. Předseda opozičního Srbského hnutí obnovy (SPO) však vyvázl pouze se dvěma škrábnutími. Pavkovič po zatčení při výslechu řekl, že použití vojenského vrtulníku povolil na základě ústního příkazu Miloševiče.

Atentát v Budvě byl v pořadí druhým pokusem o zavraždění Draškoviče. V říjnu roku 1999 při záhadné autonehodě Draškoviče, která byla ve skutečnosti zřejmě atentátem, přišli o život čtyři přední funkcionáři jeho strany.

Bývalý šéf generálního štábu "spolupracuje s vyšetřovateli a poskytl informace o vazbách mezi jistými představiteli armády a mafiánskými klany", informovala dále agentura Tanjug.

Podle srbské státní televize (RTS) dnes Pavkoviče ve vězení navštívila delegace Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Návštěva zřejmě souvisela s mezinárodní inspekcí věznic v Srbsku, jež byla zahájena v pondělí. Jejím cílem je získat informace o situaci v srbských nápravných zařízeních po atentátu na předsedu srbské vlády Zorana Djindjiče. Inspekce byly předem dohodnuty se srbskou vládou.

Zpět na seznam zpráv