Datum: 17.4.2003Zdroj: www.ihned.czAutor: (tof)

Ve věznicích budou speciální oddělení pro vězně z organizovaného zločinu

V pěti českých věznicích se stavějí speciální oddělení určená pro vězně, kteří jsou napojeni na organizovaný zločin. Prvních asi čtyřicet vězňů, z nichž velká část patří k ruskojazyčným zločineckým gangům, se už v květnu nastěhuje do nového oddělení ve věznici ve Stráži pod Ralskem. Další zvláštní oddělení se pak stavějí ve vězeních v Brně, Horním Slavkově, Rýnovicích a Ostravě.

Odsouzení pracující pro zločinecké gangy dosud byli umisťováni do normálních cel mezi běžné vězně.

Pro vybudování bezpečnějších speciálních oddělení se vězeňská služba rozhodla poté, co musela policie loni zlikvidovat při akci Alcatraz chystanou vzpouru, již ve všech českých vězeních připravovali vězni patřící k organizovaným gangům ze zemí bývalého Sovětského svazu.

V nových odděleních budou tito odsouzení izolováni a jejich cely budou také více technicky zajištěné. Dna postelí ve zvláštních celách jsou například vyrobena z tvrdšího plechu, který nepůjde rozstříhat a použít jako zbraň, k sezení slouží betonové kvádry pevně zapuštěné v podlaze.

Mluvčí věznice v Brně-Bohunicích, kde se nyní připravuje výstavba speciálního oddělení pro zhruba dvacet vězňů, uvedla, že toto zvláštní vězení navíc bude střeženo lépe než bývají hlídána běžná vězeňská oddělení.

"Bude tam například lepší kamerový systém, vězni budou celách maximálně po dvou, je snaha co nejvíc je od sebe rozdělit," dodala mluvčí bohunického vězení Soňa Haluzová.

V tuzemských vězeních si nyní odpykává trest přes šestnáct tisíc vězňů, z toho je asi deset procent cizinců. Mnozí z nich, především rusky mluvící vězni, kterých je zhruba osm set, mají za sebou vojenský či policejní výcvik.

Zpět na seznam zpráv