Datum: 24.4.2003Zdroj: www.ihned.czAutor: Martin Ehl

Sofijská vláda má potíže s mafií

Proti organizovanému zločinu a jeho spojení s politiky hodlá nyní bojovat bulharská vláda. Vyplývá to alespoň ze zprávy, kterou tento týden předložil prezidentovi a premiérovi generál Bojko Borisov, druhý muž ministerstva vnitra. Spojení organizovaného zločinu a politiky je přitom v Bulharsku podobně jako v jiných balkánských zemích velkým problémem. Borisov předložil zprávu, na níž jsou údajně na fotografiích zachyceni různí politici, prokurátoři a soudci na setkáních s vůdci podsvětí. Jedinou čistou stranou je prý jen postkomunistická Bulharská socialistická strana, v jejímž členem byl až do svého zvolení prezident Georgi Parvanov. "Generál Borisov mi řekl, že jsme jedinou stranou, o níž nemá tyto informace," řekl šéf strany Sergej Stanišev, citovaný listem Sega.

Srbský příklad

Proti organizovanému zločinu udeřila vláda tvrdě v sousedním Srbsku po vraždě premiéra Zorana Djindjiče 12. března. Bulharskou situaci podobně jako srbskou komplikuje fakt, že podsvětí je napojeno na bývalé tajné služby socialistického režimu, které dosud nebyly plně reformovány. "Změnu tajných služeb popisují experti jako "transformaci bez reformy"," napsal list Southeast European Times. Bulharská obdoba české StB proslula tím, že za socialismu prováděla špinavou práci pro sovětskou KGB. Známou se stala například vraždou disidenta Georgi Markova deštníkem napuštěným jedem v Londýně. Bulharská opozice tvrdí, že generál si zveřejněním zprávy pouze zvyšuje svoji osobní popularitu. Impulsem ke zveřejnění zprávy byl nezdařený páteční atentát na byznysmena Ivana Todorova, po němž Borisov prohlásil, že podle jeho informací budou následovat další útoky. Není známo, zda zpráva generála Borisova o propojení na tajné služby hovoří. Borisov tvrdí, že za pátečním atentátem stojí zahraniční rozvědka, ale neuvedl více podrobností. "Bez radikálních změn zákonů a dalších opatření se toho příliš nezmění," citoval Borisova list Dnevnik. Šéfka levicové parlamentní skupiny Emilia Masiarová Borisova podle bulharského státního rádia kritizovala, že po každé vraždě nějakého obchodníka vystoupí před kamery a slibuje vyšetřování, výsledky však nejsou vidět. Bulharsko bylo za doby studené války proslulé svými tajnými službami. Řada jejich předních členů se proměnila v úspěšné obchodníky, kteří jsou napojeni na organizovaný zločin a ovlivňují politiky. "Jakoukoli privatizaci v Bulharsku má pod kontrolou tajná služba nebo její bývalí členové," tvrdí zahraniční obchodníci, kteří se účastní privatizačních tendrů v Bulharsku a nepřejí si být jmenováni. Kvůli rozsáhlé korupci padla před dvěma lety vláda pravicových stran a k moci se dostalo hnutí bývalého cara Simeona Sakskoburgotského, který je nyní premiérem. I členové současné vlády jsou údajně ve zprávě generála Borisova spojeni s podsvětím. Poslankyně Masiarová chce v květnu vyvolat hlasování o důvěře vládě, která neplněním svých populistických slibů už za dva roky po nástupu mnohé voliče zklamala.

Opatrný prezident

Vůdci jednotlivých stran odmítají připustit, že by byli nějakým způsobem spojeni s organizovaným zločinem. Některá média navrhují zavést výjimečný stav a udeřit na zločince podobně jako v sousedním Srbsku. "Výjimečná opatření znějí zlověstně, měly by si s tím poradit státní instituce," komentoval tyto návrhy prezident Parvanov a vyzval parlament, aby urychleně přijal příslušné zákony pro boj proti organizovanému zločinu, které jsou podle jeho názoru "neodůvodněně zdrženy". Většina Bulharů je ovšem skeptická po zkušenostech z posledních let nepodařených reforem, kdy je zklamaly vlády levice, pravice i bývalého cara. Jistou odezvu si ale získal návrh rozhlasové stanice NET. Ta vyzvala všechny fotografy, profesionální lovce celebrit "paparazzi" i amatéry, aby generálu Borisovovi pomohli a našli nové i staré fotografie politiků, soudců a prokurátorů s mafiány a poslali je na adresu rádia.

Zpět na seznam zpráv