Datum: 16.5.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Údajný šéf středoslovenského podsvětí Černák chce být vydán do SR

Údajný šéf středoslovenského podsvětí Mikuláš Černák dal českým úřadům souhlas se svým vydáním na Slovensko. Zároveň vzal zpět žádost o politický azyl v Česku i stížnost proti verdiktu pražského městského soudu, který na něj uvalil vydávací vazbu. Přesto Černák nesouhlasí s rozhodnutím slovenského Nejvyššího soudu, podle kterého se má vrátit do vězení k odpykání zbytku trestu, a hodlá se zákonnými metodami bránit, řekl Černákův advokát Vlastimil Vyskočáni.

Šestatřicetiletý Černák byl loni v listopadu po verdiktu prvoinstančního i odvolacího soudu po odpykání poloviny osmiapůlletého trestu za krácení cla a vydírání podmínečně propuštěn ze slovenského vězení. Podle bratislavského Nejvyššího soudu se ale musí do vězení vrátit, neboť byl propuštěn předčasně. Podle něj měl mít nárok na cestu na svobodu až po dvou třetinách vyměřeného trestu. Slovensko pak vydalo na Černáka mezinárodní zatykač a požádalo o jeho vydání z České republiky.

Stížnost do vazby i žádost o azyl jsme podali proto, že nikdo neměl v ruce pravomocné rozhodnutí o tom, že by se měl pan Černák vrátit zpět do výkonu trestu, uvedl Vyskočáni s tím, že jeho klienta ani k nástupu do vězení nikdo nevyzval. Verdikt Nejvyššího soudu dostali jen Černákovi slovenští advokáti, a to teprve v polovině dubna, kdy Černák již pobýval přes deset dnů v pankrácké vazební věznici.

Černákovi nebylo rozhodnutí oficiálně doručeno dodnes, řekl Vyskočáni. Seznámil se s ním až od právníků, kteří mu ho přivezli 30. dubna do vazby. Ještě týž den požádal Černák o vydání na Slovensko a dal souhlas se zkráceným vydávacím řízením. Když Černák zjistil, že jde o pravomocné usnesení Nejvyššího soudu, rozhodl se, že půjde na Slovensko, kde si svoji povinnost odsedí a kde se bude zákonnými metodami bránit, vysvětlil Vyskočáni.

Jakmile obdržíme od městského soudu příslušné materiály, tak pana Černáka státní zástupce vyslechne a rozhodne o dalším postupu, řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka. Prověřování okolností souvisejících s řízením o vydání cizince podle něj stále pokračuje. Vzhledem k souhlasu Černáka ale Omelka považuje za pravděpodobné, že úřad rozhodne o zkráceném vydávacím řízení bez projednání u soudu. O vydání by v takovém případě rozhodoval jen ministr spravedlnosti.

Podle Vyskočániho se Černák chystá obrátit se stížností na slovenský Ústavní soud, případně je odhodlán jít se svou kauzou až k mezinárodnímu soudu. Usnesení Nejvyššího soudu je totiž podle advokáta v rozporu se zásadou retroaktivity, tedy s tím, že se má vůči stíhaným postupovat podle pro ně příznivějšího zákona.

Černák byl propuštěn z vězení po odpykání poloviny trestu, což odpovídalo zákonu z roku 1996. Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že mohl o propuštění žádat až po odpykání dvou třetin trestu, jak stanoví pozdější novela zákona. U Černákova spoluobžalovaného, který byl odsouzen stejným rozsudkem jako Černák, přitom podle Vyskočániho jiný senát Nejvyššího soudu nedávno rozhodl, že může z vězení po polovině odpykaného trestu.

Vyskočáni odmítá, že by jeho klient byl šéfem podsvětí. V žádném rozsudku nestojí, že by byl odsouzen za skutky, které by v sobě zahrnovaly organizovaný zločin, zločinecké spolčení či mafiánské jednání, podtrhl. Vleklý soud s Černákem byl přitom označován jako proces století a byl doprovázen mimořádnými bezpečnostními opatřeními, záhadnými vraždami svědků i zájmem médií i politiků. Premiér Mikuláš Dzurinda například v tisku před pravomocným rozsudkem prohlásil, že Černák z vězení nevyjde.

Černák byl původně odsouzen za vydírání a vraždu polského podnikatele k 15 letům vězení, po odvolání byl obvinění z vraždy zproštěn a trest mu slovenská justice zmírnila.

Zpět na seznam zpráv