Datum: 19.3.2001Zdroj: www.idnes.czAutor:

Soud řeší největší český kokainový kontraband

Urban Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové začal rozplétat výjimečný případ pašování drog. Na lavici obžalovaných sedí bývalý majitel pražírny kávy v Opočně Václav Novotný-Urban, který je obžalován z organizování jedné z největších kokainových zásilek do republiky. Všechna obvinění hned z kraje odmítl. "Jsem nevinen," prohlásil na začátku hlavního líčení. Novotný-Urban podle obžaloby v roce 1997 zorganizoval transport téměř 60 kilogramů čistého kokainu ukrytého v zásilce kávy z Kolumbie do České republiky.

Podle expertů by toto množství mělo na drogovém trhu cenu přibližně 350 milionů korun. "Případ je výjimečný množstvím zadrženého velmi čistého kokainu a zejména tím, že tento obžalovaný je v hierarchii drogové mafie postaven výše než ostatní, kteří byli za drogové delikty dosud stíháni," řekl královéhradecký státní zástupce Miroslav Antl.

Zásilku sledovala na žádost české strany německá policie už při vstupu do Německa. Čeští policisté zadrželi kamion v Opočně a v kartonech s kávou našli 119 plechovek obsahujících téměř 60 kilogramů osmdesátiprocentního kokainu. Policie tehdy přímo na místě předání zásilky zadržela Kolumbijce Alfonsa Calderona Ramireze, který dohlížel na celý transport. Ten byl v únoru roku 1999 Krajským soudem v Hradci Králové odsouzen k jedenácti letům vězení a tento verdikt potvrdil v červenci roku 1999 i Vrchní soud v Praze.

Novotný-Urban, který vlastní v Kolumbii restauraci, tvrdí, že Calderon využil jeho známosti s českým velvyslancem a snadno získal vízum do České republiky. "Když byl v Čechách, volal mi, že by koupil nějakou kávu. Odkázal jsem ho na svého obchodního partnera. Víc o tom nevím," řekl Novotný. U soudu v dvouhodinovém monologu popisoval přípravu dodávky kávy, která je při vývozu několikrát kontrolována například sdružením pěstitelů a také protidrogovou policií. "Veškerými záležitostmi kolem přípravy vývozu se zabývala firma, která k tomu má oprávnění. Když jsem jí kávu předal, už jsem k zásilce neměl přístup," řekl Novotný. Novotný-Urban žil od roku 1968 v Kolumbii, v roce 1991 se vrátil a získal v restituci v Opočně pražírnu kávy. Když ho policie v roce 1994 začala podezírat z hospodářského deliktu, odjel zpět do Kolumbie. Po zadržení zásilky drog požádala Česká republika o jeho vydání. Kolumbijské úřady Novotného-Urbana zatkly, ale vydaly ho do České republiky až po několika měsících vyjednávání.

Zpět na seznam zpráv