Datum: 9.5.2003Zdroj: www.idnes.czAutor:

Uprchlíci si užívali svobody jen měsíc

Francouzská policie po necelém měsíci zkřížila cestu třem nebezpečným zločincům. Prchli ve vrtulníku v polovině dubna z vězení Luynes na jihu země. Spolu s nimi byl v noci zatčen i další trestanec na útěku.

Trojice prchla v malém vrtulníku, který se snesl nad areál věznice. Na jeho palubu vyšplahala po laně. "Komplicové vězňů vrtulník unesli, pilota donutili, aby vzlétl nad věznici," popsal útěk jeden z představitelů věznice. Vrtulník pak přistál na nedalekém sportovním stadionu, kde vězni i ze svými "zachránci" přestoupili do auta. "Pilot ani nikdo jiný nebyl při akci únosců zraněn, nestřílelo se," uvedly tehdy úřady. Dva ze tří uprchlíků patřili podle francouzských úřadů k drogové mafii. Policisté všechny tři označují za nebezpečné. Ze stejné věznice prchali ve vrtulníku i jiní dva odsouzení už v říjnu 2001, brzy ale byli dopadeni. Útěk dopadené trojici byl ve Francii už třetí podobný během šesti týdnů.

V březnu zaútočilo komando plastickými trhavinami na bránu věznice u Paříže. Utekl známý gangster a několik vězňů odsouzených za organizovaný zločin. Podle agentury AP šlo především o bojovníky španělské separatistické organizace ETA. - více zde Několik dnů předtím uprchl i gangsterův společník z korsického vězení v Borgu. Jeho komplici tehdy hrozili maketou raketometu.

Zpět na seznam zpráv