Datum: 15.5.2003Zdroj: www.blesk.czAutor: Jaroslav Fikar

Rusové si zase dělají, co chtějí?

Zatímco komunální politici začali volat po interpelaci ministra, řadoví občané smutně přiznávají, že je to pravda. Mnozí bohatí Rusové si dělají v lázních, co chtějí, a nerespektují české zákony. Dokládají to i jejich černé stavby.

Už to vypadalo, že stavebním úřadům v Sokolově a Karlových Varech došla trpělivost s divokými ruskými investory, odmítajícími se podřídit českým zákonům a vyhláškám. Dvěma bohatým Rusům vyměřili pokutu čtvrt miliónu korun. V přepočtu na dolary to není moc a další ruské piráty to rozhodně neodradí. Černé stavby patří ke způsobům, jak v českých lázních utratit milióny dolarů a ještě na tom pěkně vydělat.

Nejznámějším černým stavitelem je Nikolaj Stěpanov (49). Bývalý naftař z Tumeně staví za Karlovými Vary v Hájích na 13hektarovém areálu bez povolení ruské dřevěnice obklopené kamennou zdí. Pozemky se zámečkem, který býval rekreačním střediskem lázní, koupil před dvěma lety od karlovarského psychiatra Petra Kaliny za 4,2 miliónu korun. Původní povolení z roku 1995 počítalo s vybudováním rekreačního areálu s 56 sruby. Ruský investor si však objednal projekty na rekreační sruby ve stylu ruských dřevěnic.

Když mu hrozil úřední zásah poprvé, nechal Stěpanov betonové základy zasypat hlínou. Podruhé se proti nařízení stavebního úřadu zbourat do tří měsíců dřevěnice i kamennou ohradu odvolal ke krajskému úřadu. "Mám platné povolení do července," tvrdí Stěpanov.

Podle vedoucí stavebního úřadu Ivany Doubové však povolení platí jen pro lehké stavby jako zařízení staveniště, které nemají pevné betonové základy. Pokutu 50 tisíc korun nyní Stěpanov odmítl zaplatit a na pracovníka chráněné krajinné oblasti Stanislava Wiesera podal trestní oznámení: zákazem stavby prý na ruském investorovi spáchal trestný čin hanobení národa a podněcování k nenávisti vůči cizincům. Stačila k tomu jediná věta: "Tomu Rusákovi tady stavět nepovolím", kterou u soudu prý dosvědčí rodák z Užhorodu a bývalý primátor Igor Savič i projektant areálu Jaroslav Lukšík.

"Výrok vyvolal u svědků přesvědčení, že Wieserovo rozhodování bylo ovlivněno podjatostí vůči osobám nehovořícím česky a že jde nepochybně o projev nesnášenlivosti i nenávisti konkrétně vůči osobám rusky hovořícím," odůvodnil trestní oznámení sebevědomý Stěpanov. Ani zmínka o tom, že jeho dřevěnice stojí načerno uprostřed Slavkovského lesa, kde vyvěrají léčivé prameny.

"Stěpanov si myslí, že si za dolary všechno koupí," tvrdí starosta Hájů. Stěpanov se odmítl podřídit českým úřadům a věří, že kraj jeho odvolání potvrdí. "Chci tu investovat milión dolarů. Pokud mi sruby nařídí zbourat, nebude tu zábavní park v přírodě, ale mé soukromé sídlo. Za měsíc je chci otevřít," netají se plány Stěpanov. Místní kroutí hlavou nad tím, jak Rusům všechno projde.

Podruhé si úřady vyšláply na Lukmana Lukmanova. Jednatel a většinový vlastník sokolovské polikliniky dostal pokutu 200 000 korun za to, že bez stavebního povolení zboural přízemí zdravotního zařízení. Chce tam dráhu pro bowling, fitness centrum, saunu, hernu a tělocvičnu pro bohaté klienty.

"K přestavbě ordinací dětských lékařů na komerční účely se neobtěžoval požádat o souhlas. Dali jsme mu pokutu a zahájili správní řízení," žasl nad drzostí investora vedoucí sokolovského stavebního úřadu Rostislav Prášil. Ruskému investorovi nevadilo, že podle privatizačního projektu měla jeho s. r. o. Léčebně preventivní zařízení až do července 2004 udržet v poliklinice všechna oddělení. Demolice sice přerušil, ale po získání povolení hodlá bowlingovou dráhu a tělocvičnu dostavět a otevřít letos v říjnu. "Projekt se připravuje, čekáme na posouzení hygienické stanice a pak požádáme o stavební povolení. Půjde-li vše podle plánu, otevřeme fitness za pět měsíců v říjnu," tvrdí Lukmanov.

Třetí černá stavba je v karlovarských serpentinách Pražské silnice z roku 1804, v místech, odkud cizinci obdivují město. Tam se ruská firma chystá stavět luxusní pětipodlažní domy pro své zbohatlé krajany. Českým nájemcům parcel tu však před lety zakázali stavět s tím, že zde bude lázeňský park. Podle majitelů domů na Pražské jde o komplot úředníků s Rusy. Lokalita Na Milíři nemá regulační plán ani urbanistickou studii. Je v chráněné krajinné oblasti, v památkové zóně a na ministerstvu kultury leží návrh vyhlásit serpentiny technickou památkou. Lidé z domů na Pražské silnici však k řízení nikdo nepřizval. Sepsali proto petici se 126 podpisy.

Rusové, aniž vyčkali výsledku odvolání, na parcele 640/3 vykáceli stromy a keře. "Jsme proti nim bezmocní. Nás vyhnali z pronajatého pozemku, kde jsme měli zahradu, a zakázali nám tam stavět. Rusům to dodatečně povolili," říkají majitelé domů na Pražské Engelbert Prokeš, Tomáš Černík a Václav Lojín. Výpis z obchodního rejstříku investorské firmy M+M International je plný ruských jmen - Valerij Popov, Nikolaj Čeremišinov, Marina Mendlova. Jednatelka s. r. o. Margarita Michajleva má stále moskevskou adresu.

Proti Rychetského výrokům zavelel senátor Vladimír Kulhánek a poslanec parlamentu Miloš Patera. Karlovarský primátor oba požádal o interpelaci ministra. Do očistné kampaně chce město zapojit i zahraniční novináře. "Nikdo neví, že do Puppu a na golf jezdí Franz Beckenbauer, tak ať promluví," volají politici.

Faktem však zůstává, že ruský element je všudypřítomný. Ruské jídelníčky (často bez české verze) visí po městě, ruská realitní kancelář nabízí domy a byty pro bohaté krajany. Ti mají své ruské taxikáře, ochranku, kluby. K tomu Rusové jako investoři černých staveb. V lázních už utratili milióny dolarů, aniž se kdo zajímal o původ peněz.

"Ministr Rychetský by měl své tvrzení o ruské mafii doložit, nebo nést důsledky za vyvolání poplašných zpráv," volají místní politici. Místo toho, aby si posvítili na úplatné úředníky, tolerující fakt, že mnozí Rusové porušují dál beztrestně české zákony.

Zpět na seznam zpráv