Datum: 23.5.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Švýcarští policisté zatkli mezinárodně hledaného muže z Liberce

Muže, který bývá označován za jednu z hlavních postav libereckého podsvětí, zatkli policisté při vjezdu do Švýcarska. Vladimíra Krále, téměř rok mezinárodně hledaného, zadržela policie 19. května ve městě St. Margrethen v kantonu St. Gallen, řekl ČTK důvěryhodný zdroj z policejního ředitelství v Liberci.

Král je ve Švýcarsku v předběžné vydávací vazbě, uvedl. Zprávu o mužově zatčení přišla z Interpolu v Bernu. Král bude vydán do České republiky.

Krajský soud v Liberci ho předloni potrestal šesti lety vězení za ublížení na zdraví s následkem smrti a nedovolené ozbrojování. Král se v roce 2000 pohádal ve svém baru s Moldavanem a postřelil ho nelegálně drženým revolverem do stehna. Střela zasáhla muže do tepny a zraněný vykrvácel.

Konflikt mezi Králem a rusky mluvícími cizinci se odehrál v erotickém klubu Dračí sluj v Liberci-Radčicích. Král vypověděl, že ho přivolal barman, protože hosté odmítli zaplatit. Byli agresivní. Tvrdili, že jsou mukačevská mafie, řekl při soudním líčení. Dodal, že nechtěl nikoho zabít. Střílel prý, až když se sám cítil ohrožen. První rána šla do odpadkového koše, potom jsem mířil na nohy, upřesnil.

V jeho prospěch vyzněla i výpověď soudního znalce z oboru lékařství. Potvrdil totiž, že rána zasáhla cizince tak nešťastně, že ani rychlá pomoc nemohla odvrátit okamžitou smrt vykrvácením. Kdyby střela skončila jen centimetr vedle, šlo by o čistý průstřel svaloviny stehna s dobou léčení do čtyř týdnů a bez trvalých následků, vypověděl znalec.

Podle Krále to byla jen nutná sebeobrana. Uvedl, že cizinec byl vyděrač, který vyhrožoval jemu i jeho rodině. Při vyšetřování se ukázalo, že Moldavan už byl v minulosti doma trestán a bylo proti němu dokonce zahájeno trestní stíhání pro zvlášť závažnou vraždu. Na území České republiky pobýval nelegálně.

Žádného trestného činu jsem se nedopustil, šlo jen o obranu, a nesouhlasím proto ani s jediným měsícem trestu, řekl novinářům bezprostředně po vynesení rozsudku Král. Dodal, že kdyby se podobná událost stala v Americe a ukázalo se, kým mrtvý byl, nikdo by podobný rozsudek nevynesl.

Král měl do vězení nastoupit už na začátku loňského roku. Trestu se však vyhýbal.

Zpět na seznam zpráv