Datum: 22.5.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor: Dana Petrů ped jpt

Kauza Pavla Minaříka zaměstnává trestní orgány více než 12 let

V procesu někdejšího komunistického rozvědčíka Pavla Minaříka, který se táhne přes deset let, dnes padl další z verdiktů. Brněnský městský soud zastavil Minaříkovo stíhání za přípravu atentátu v mnichovském sídle Rádia Svobodná Evropa.

Dnes sedmapadesátiletého Minaříka získala Státní bezpečnost jako tajného spolupracovníka v roce 1967 a přidělila mu krycí jméno Ulyxes. Někdejší hlasatel brněnského studia Československého rozhlasu byl o rok později vyslán na Západ s cílem uchytit se v českém vysílání Svobodné Evropy a informovat centrálu o dění v emigrantských organizacích. To se mu také podařilo a během svého působení v mnichovském rádiu (1969-1976) předal rozvědce stovky zpráv. Počátkem 70. let pak údajně přišel s myšlenkou bombového atentátu, který by stanici vyřadil načas z provozu. Akci však jeho nadřízení neschválili.

V roce 1976 jej pražská centrála ze zahraničí stáhla. Do Prahy se vrátil jako hrdina a Státní bezpečnost (StB) ho použila v diskreditační kampani proti mnichovské rozhlasové stanici a české emigraci vůbec. Po studiu na univerzitě v Kyjevě nastoupil Minařík do časopisu Signál a v roce 1985 se stále jako zaměstnanec resortu vnitra stal jeho šéfredaktorem. Získal hodnost podplukovníka a ještě v prosinci 1989 pronikl do širšího vedení komunistické strany.

Ze služby u ministerstva vnitra odešel na vlastní žádost v březnu 1990. Podílel se pak na založení Družstva Signál - Mír, v němž působí dodnes. V roce 1994 založil bezpečnostní agenturu Mink. V témže roce začala policie Minaříka podezřívat z úzkých vztahů s ruskou mafií. Údajně se podílel na mediální kampani zpochybňující policejní zásah z května 1995 v pražské restauraci U Holubů, kde se podle policie scházela ruská mafie.

Podle obchodního rejstříku se Minařík dále angažuje například ve firmách Invest Commercional Consulting, s.r.o. (jednatel a společník) a IGSL - CZ s.r.o. (jednatel) zabývajících se mimo jiné zprostředkovatelkou činností či ekonomickým poradenstvím.

Průběh Minaříkova trestního stíhání:

24. dubna 1991 - Minařík byl obviněn z přípravy trestného činu obecného ohrožení pro podezření, že v polovině 70. let připravoval pumový výbuch v sídle RSE v Mnichově. Minařík strávil přes měsíc ve vazbě, propuštěn byl na kauci 400.000 korun.

3. května 1993 - Na Minaříka byla podána obžaloba u Městského soudu v Praze

14. září 1993 - Pražský městský soud Minaříka odsoudil ke čtyřem letům vězení nepodmíněně. Uznal jej vinným, že v době svého působení v rozhlasovém vysílači Svobodná Evropa připravoval a federálnímu ministerstvu vnitra předkládal návrhy na poškození tohoto vysílače pomocí výbušniny. Minařík se odvolal.

Srpen 1994 - Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a vrátil věc k došetření.

13. prosince 1994 - Státní zástupce stíhání zastavil. Jednání Minaříka nedosáhlo podle něj stádia přípravy k trestnému činu.

Únor 1995 - Ministr spravedlnosti Jiří Novák podal stížnost pro porušení zákona. Vrchní soud stížnosti vyhověl a vrátil věc městskému státnímu zástupci v Praze k došetření.

1996 - Policie zahájila nové vyšetřování, o pomoc požádala německé úřady. Od prosince se případem začal zabývat Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV).

13. října 1997 - Státní zastupitelství vypracovalo novou obžalobu. Soud pro Prahu 4 ji obdržel začátkem následujícího roku. Podle žalobců Minařík plánoval a připravoval pumový výbuch v sídle RSE, kterým chtěl tento mnichovský vysílač vyřadit z provozu. Nejméně tři návrhy na uskutečnění této akce s krycím názvem Panel zaslal podle obžaloby své pražské centrále.

Soud musel požádat o odtajnění spisu. Některé dokumenty přitom odtajněny nebyly, proto přísedící v senátu museli podstoupit bezpečnostní prověrky.

Začátek roku 2001 - Obvodní soud pro Prahu 4 vrátil případ k došetření. Soud požadoval doplnění spisu o cenový odhad budovy, která měla být plánovaným útokem zničena.

22. ledna 2003 - ÚDV vyšetřování s pomocí zjištění německých orgánů uzavřel a státní zastupitelství za přípravu atentátu v rozhlasové stanici Minaříka obžalovalo z přípravy k obecnému ohrožení s trestní sazbou tři až osm let vězení. Obžaloba byla podána u Městského soudu v Brně, kam se Minařík přestěhoval.

22. května 2003 - Brněnský městský soud stíhání zastavil. Podle soudce Aleše Dufka nebyl nikdo schopen prokázat, jaká škoda mohla při útoku vzniknout.

Zpět na seznam zpráv