Datum: 13.3.2001Zdroj: www.idnes.czAutor:

Ruské hvězdy musí platit mafii

Praha - Ruští sportovci se kvůli mafii vzdávají občanství a snaží se získat pas v jiných zemích. Ruský týdeník Mir kriminala přinesl informace o tom, že nejúspěšnější a tedy také dostatečně vydělávající hvězdy ruského sportu se stávají častou obětí vydírání a to dokonce i v cizině. Mezi postiženými mají figurovat taková jména jako Fjodorov, Fetisov či Mogilnyj.

Hvězdě New Jersey Alexandru Mogilnému dokonce mafiáni unesli matku a požadovali za ni výkupné, Sergej Fjodorov z Detroitu, musel prý platit ihned po příjezdu do USA, neboť ruské gangy jej pronásledovaly prakticky neustále. Hokejisté si přitom málokdy stěžují na útoky mafie a snaží se buď vykoupit, nebo hledat oficiální možnosti pro ochranu, upozornil týdeník. Uvádí, že zejména s ohledem na to, že jako ruští občané se nemohou spolehnout na ochranu amerických justičních orgánů, usilují o americké občanství. "Jsou to všechno ruští kluci. Přísahají na věrnost a lásku ke své vlasti a považují se jedině za Rusy," napsal týdeník. Ke změně občanství je podle mínění nejmenovaných zdrojů nutí výhradně bezpečnostní situace. Americké orgány činné v trestním řízení se zpravidla distancují od vyřizování účtů mezi Rusy. Jde- li o amerického občana, teprve musejí zakročit.

Týdeník připomněl také nedávnou smrt Sergeje Zemčenoka, pětadvacetiletého brankáře Metallurgu Magnitogorsk, který prý měl naději stát se hvězdou přinejmenším ruské sborné. Byl zabit ve výtahu výstřelem do hlavy a vražda dosud není objasněna. Ruský časopis se přitom pozastavil nad tím, že slavné ruské hokejové hvězdy jsou v západním tisku často prezentovány nikoli jako oběti mafiánských klanů, ale jako jejich členové, ne-li vůdci. To se prý týká Vjačeslava Fetisova, Valerije Kamenského, nebo staršího z bratrů Bureových Pavel. Zejména Fetisov, který se svého času sám žertem označil za "otce ruské mafie", je obviňován, že se s kriminálními skupinami stýká již od sovětských časů, kdy přední sportovci patřili k elitě, která mohla podnikat a jezdit do světa.

Zpět na seznam zpráv