Datum: 18.5.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Der Spiegel: Putin pracoval pro firmu peroucí špinavé peníze

Ruský prezident Vladimir Putin byl členem rady společnosti, která prala špinavé peníze pocházející od mafiánské skupiny působící v Petrohradě. Ve svém nejnovějším čísle to tvrdí německý týdeník Der Spiegel.

Orgán, jehož měl být Putin členem, je typicky německou strukturou, která se označuje jako Beirat; není to ani dozorčí, ani správní rada, ale jakýsi poradní výbor.

Německá spolková kriminální police (BKA) již v březnu oznámila, že tato společnost, jejíž označení tehdy ještě nebylo zveřejněno, sloužila k rozsáhlému praní špinavých peněz. Podle týdeníku Der Spiegel jde o společnost SPAG, která sídlí v Mörfeldenu na jihu Hesenska.

Putin byl podle týdeníku, jenž ovšem neprozrazuje své zdroje, do března roku 2000 členem rady této společnosti, jejíž aktivity od srpna roku 2001 vyšetřuje prokuratura v Darmstadtu. Bývalý spolupracovník ruského prezidenta v ekonomických otázkách Vladimir Smirnov byl údajně ředitelem jedné z filiálek SPAG.

Představitelé společnosti SPAG jsou podezřelí, že provedli praní peněz v celkové hodnotě milionů eur, které pocházely od mocné mafiánské skupiny v Petrohradě. Ta se prý zabývala nezákonným obchodováním s auty, pašováním lidí i cigaret a vydíráním. Představitelé společnosti SPAG prý vytvářeli dceřiné společnosti v zemích, kde byl pro ně výhodný daňový systém.

Peníze pocházející z Ruska byly postupně převáděny přes různá konta, až nakonec skončily v Hesensku. Vyprané peníze byly v Rusku investovány do nemovitostí.

Zpět na seznam zpráv