Datum: 21.5.2003Zdroj: www.novinky.czAutor: Jan Horák, DPA

Itálie je šokována propuštěním mnohonásobného vraha

Italové jsou pobouřeni zprávami o propuštění z vězení Enzo Brusca, člena krvežíznivé mafie, který se přiznal, že se podílel na osmi vraždách, včetně 11letého chlapce. Italská justice mu uložila domácí vězení po odpykání pouhých sedmi let ve vězení.

Zpráva o tom, že Brusca, mladší bratr bývalého bose mafie Giovanniho, byl propuštěn z vězení, dnes dominuje titulním stránkám hlavních italských novin. Listy také informují o reakcích politiků a účastníků kampaní zaměřených na potírání mafie.

Mafiánský synek

Brusca, 38, byl včera propuštěn z vězení právě sedm let poté, co v něm 20. května 1996 skončil. Narodil se v silné mafiánské dynastii a za své zločiny byl odsouzen k 30 letům vězení - byl shledán vinným z několikanásobné vraždy. Jeho nejtěžším zločinem je podíl na zavraždění Giuseppe Di Mattea, 11letého syna mafiánského odpadlíka Maria. Tělo chlapce bylo rozpuštěno v sudu s kyselinou.

Sicilský magistrát oznámil, že Bruskovi bylo dovoleno opustit vězení proto, že slíbil, že bude spolupracovat s úřady. Informace, jež policii již poskytl, jí prý umožnily několik významných vítězství v boji proti mafii, včetně překažení plánu vymyšleného jeho starším bratrem Giovannim.

Podle vrchního státního zástupce v Palermu Pietra Grassa "takový skutek opravňuje propuštění do domácího vězení". Magistrát sdělil, že Brusca se kromě toho omluvil za svou činnost v minulosti.

"Můj dědeček a můj otec byli mafiáni. Neměl jsem volbu," řekl údajně Brusca.

Politici různého politického spektra však rozhodnutí soudu kritizují a ministr spravedlnosti Roberto Castelli nařídil vyšetření celého případu.

Zpět na seznam zpráv