Datum: 3.6.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Slovenský tisk o propuštění bývalého šéfa tajné služby na svobodu

K chystanému čtvrtečnímu propuštění bývalého ředitele Slovenské informační služby (SIS) Ivana Lexy z vyšetřovací vazby deník Pravda dnes vyjadřuje pochobnosti, že se brzy podaří dořešit vraždu Róberta Remiáše, kvůli které byl Lexa ve vazbě. Listy Nový čas a Národná obroda uvažují o tom, zda někdejší spolupracovník expremiéra Vladimíra Mečiara neuteče znovu do zahraničí.

Vyšetřovatelé podezírají bývalého ředitele tajné služby z organizování vraždy jeho podřízeného Remiáše, který měl být svědkem v případě únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováče do Rakouska v roce 1995. Zavlečení Kováče mladšího do zahraničí měla podle policie provést SIS. Bývalý důstojník tajné služby totiž dělal spojku údajnému přímému svědkovi únosu Oskaru Fegyveresovi.

"Vyšetřovatelé mají na kontě další nulu a promarněný čas," píše deník Pravda a dodává, že vyřešení Lexových kauz se tak oddálilo do nedohledna.

Za Lexovým propuštěním podle komentátora nestojí pouze soud, který rozhoduje na základě důkazů. Vyšetřovatelům se za půl roku nepodařilo sesbírat dostatek faktů a prokurátor byl dlouhodobě práceneschopný. Zřejmě se domnívali, že Lexa se ve vězení "zlomí" a poté "něco řekne". Bývalý šéf SIS ale odolával a nepomohly ani výpovědi vysoce postavených mafiánů nebo bývalého příslušníka tajné služby, podotýká list.

"I když bude policie na objasnění Remiášovy vraždy nadále pracovat, jen těžko lze předpokládat, že poté, co si nechali mezi prsty proklouznout 'eso', úspěšně tuto partii v blízkém čase dohrají," uzavírá Pravda.

List Nový čas píše, že Lexovy návraty mohou nezasvěcenému pozorovateli připomínat seriál na pokračování. "Objektivně však vyjadřují složité vyšetřování kauz, které se vlečou od doby, kdy Lexa vedl SIS," míní deník.

Komentátor se zamýšlí nad tím, zda Lexa opět nezneužije propuštění z vyšetřovací vazby a podobně jako před třemi lety neuteče do zahraničí. "Odpověď (zda uteče) dá až samotné Lexovo počínání. Nejlepší a univerzální odpovědí na všechny pochybnosti by bylo dořešení kauz, které s jeho osobou souvisejí," upozorňuje Nový čas.

Snad si slovenská policie udělá při Lexově propuštění lepší vizitku než při zabezpečování důkazů nebo při jeho prvním odchodu z vězení. Jinak jí opět hrozí skandál a možná také honička bez šťastného konce, dodává Národná obroda.

Lexa byl po obvinění z účasti na únosu Kováče mladšího ve vyšetřovací vazbě již na konci 90. let, po propuštění ze zdravotních důvodů ale zmizel v zahraničí a nakonec byl vypátrán v Jihoafrické republice. Po vydání jihoafrickými úřady byl s eskortou dopraven na Slovensko, kde se opět dostal do vyšetřovací vazby, ale byl zase propuštěn.

Poslední uvěznění Lexy soudce nařídil právě kvůli vraždě Róberta Remiáše. Tu si měl údajně objednat v roce 1996 u jednoho z bossů bratislavského podsvětí. Už ve čtvrtek ale Lexovi vyprší půlroční lhůta vyšetřovací vazby, v níž státní zástupce musí požádat soud o její další prodloužení. Okresní soud ale žádost o prodloužení vazby v pondělí odmítl.

Zpět na seznam zpráv