Datum: 1.6.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

DPA: Korupce a zločinnost tíží Albánii jako noční můra

Nad sklenkou albánského červeného vína vypráví Mero Baze o mafii. O násilné smrti jistého podnikatele v obchodě s ocelí - "byl na albánské poměry čestný". O zapojení albánských ministrů do pochybných obchodů mezi klany - "většina vlády je kontrolována třemi většími mafiánskými skupinami". Vtom přeruší tok řeči šéfredaktora listu TemA pípání jeho mobilního telefonu oznamující příchod textové zprávy. "Tvůj hrob je už vykopaný", oznamuje mu neznámý odesílatel.

Dotaz, zda to oznámí policii, Bazeho rozesměje. "Policie je těsně spojena s vládou a těmito skupinami," říká zakladatel listu. Za poslední tři dny už prý dostal 15 podobných zpráv. Na jeho auto se střílelo. Jeho zbraní je však tištěné slovo. Stopy po kulkách na svém mercedesu objevil Baze poté, co TemA vyneslo na světlo informace o pochybných obchodech ministra financí a jeho šoféra, které přinesly zisk 300.000 dolarů.

Nejvyšší zástupce Evropské unie v albánské metropoli Lutz Salzmann vidí situaci v zemi podobně kriticky. "Hlavním problémem zůstává neschopnost nebo možná nechuť účinně bojovat proti organizovanému zločinu," říká Salzmann. Ministři vnitra a spravedlnosti evropské patnáctky už letos několikrát jednali o korupci a obchodování s drogami a lidmi na Balkáně. Unie pomáhá Albánii s výstavbou moderních věznic, se školením policistů, soudců a prokurátorů. Výsledky se však dostavují - pokud vůbec - jen velmi pomalu.

Mafie už sice zemi nedestabilizuje, soudí prezident Alfred Moisiu, reakce klanů na boj proti zločinnosti však nabyla na síle. "Když někoho chytnete pod krkem, napne všechny síly na obranu." Albánie proto potřebuje evropskou pomoc, zdůrazňuje všemi stranami uznávaný bývalý generál. Tucet ze 360 soudců v zemi byl potrestán za chybný postup. Škola pro prokurátory, zřízená za pomoci EU, pak není schopna dostatečně rychle dodávat justici kvalifikované síly.

V zemi, kde učitel vydělává měsíčně 120 eur a policista už sotva dostává plat, však přetrvávají problémy s úplatkářstvím a nepotismem. "Korupce zabíjí naději," říká spisovatel a opoziční poslanec Besnik Mustafaj. Mnozí vědci prý opustili zemi, stejně tak i valná většina investorů z blízké Itálie. Intelektuálové, kteří zůstali doma, jako například ředitel albánského Institutu sdělovacích prostředků Remzi Lani, si stěžují: "Nechceme být viděni jako problém, chceme, aby se na nás pohlíželo jako na zemi."

Mezi mnoha staršími lidmi se, zdá se, šíří rezignace, postoj jako za dob diktátora Envera Hodži. Mladí lidé, kteří Hodžův režim s jeho přísnou izolací od okolního světa už vědomě nezažili, však odstartovali iniciativu proti mafiánským sítím ve své zemi. "Chceme všechno změnit," říká i mladá frekventantka policejní školy Daniela Hoxhallariová o motivaci budoucích strážců pořádku. "Chceme zakročit proti kriminalitě a udělat něco pro tuto zemi."

To chtěla i Demokratická strana, která předložila návrh zákona, jímž měla být preventivně zrušena poslanecká imunita v případech vyšetřování pro korupci a organizovaný zločin. Socialisté premiéra Fatose Nana však v těchto dnech daný návrh zákona díky své většině rozhodně zamítli. Právě v Nanovi také vidí vůdce opozice, bývalý prezident Sali Berisha, ústřední postavu propojení vlády s podsvětím: "On je hlavní mozek a architekt." Evropští ministři vnitra se bezpochyby budou problémem Albánie zabývat ještě častěji.

Zpět na seznam zpráv