Datum: 17.4.2003Zdroj: www.mojenoviny.czAutor:

Údajný slovenský mafián nějaký čas pobude za českou mříží

Vydání Černáka, který si má na Slovensku odpykat zbytek dříve uloženého trestu, totiž nejprve posoudí příslušný krajský soud, proti jehož rozhodnutí se může dotyčný odvolat k vrchnímu soudu. Konečné rozhodnutí pak učiní ministr spravedlnosti.

"Velmi těžko mohu odhadnout, za jak dlouho rozhodne krajský soud a posléze vrchní soud. Nejde o dny, spíše o týdny a bude-li využívat všech opravných prostředků a všech možných prostředků, které mu právní řád poskytuje, může to být i několik měsíců," řekl Rychetský s připomínkou, že Černák byl v Česku zadržen teprve 5. dubna.

Ministr ve čtvrtek ve slovenské metropoli jednal se svým protějškem Danielem Lipšicem především o změnách v české a slovenské legislativě a o reformách v justici v obou zemích, avšak nejvíce dotazů na společné tiskové konferenci se týkalo právě Černáka.

Rychetský sice nechtěl přímo odpovědět na otázky ohledně Černákovy žádosti o udělení azylu v ČR, nicméně dal jednoznačně najevo, že vydání zločince je jen otázkou času.

"Ještě nikdy se nestalo, že by žádosti českého ministra spravedlnosti o vydání našeho občana k nám ke stíhání anebo žádosti slovenského ministra o vydání do SR nebylo vyhověno. Není nejmenších pochyb, že z hlediska mezinárodních závazků a štrasburské úmluvy o vydávání jsou splněny všechny zákonné předpoklady pro normální standardní postup," prohlásil.

Připomněl rovněž, že "ještě nikdy žádný slovenský občan nedostal v ČR azyl a ještě nikdy české orgány nevycházely z toho, že by situace v SR byla taková, že by její občané měli dostávat azyl". "Tato judikatura se nepochybně nezmění," ujistil.

Ministr Lipšic označil Černákův případ za důkaz velmi dobré spolupráce mezi oběma resorty spravedlnosti. Za předčasné označil úvahy o délce trestu, jaký si má Černák na Slovensku ještě odpykat. Sice po uplynutí dvou třetin postihu bude moci opět požádat o podmínečné propuštění, ale soud bude přihlížet k zárukám bezúhonnosti chování propuštěného. Do hry tedy vstoupí i pochyby, zda Černák odcestoval do Česka legálně, jakož i nedávná výtržnost na lyžařském vleku. Tyto záležitosti se ještě vyšetřují. "Ujišťuji, že i naše orgány činné v trestním řízení udělají to, co je jejich povinností," řekl.

Šestatřicetiletý Černák byl loni v listopadu po verdiktu soudu první instance i odvolacího soudu podmínečně propuštěn ze slovenského vězení, kde si odpykával osm a půl let za krácení cla a vydírání. Podle bratislavského nejvyššího soudu se ale musí do vězení vrátit, neboť byl propuštěn předčasně.

Zpět na seznam zpráv