Datum: 24.6.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Za smrt slovenského mafiánského bosse dostal Štelc 15 let vězení

Brněnský krajský soud poslal na 15 let do vězení Romana Štelce. Potrestal jej tak za smrt jednoho z šéfů slovenského podsvětí a zranění dvou lidí. Útok se odehrál před čtyřmi lety na sídlišti v Dubnici nad Váhom. Štelc vinu popírá, tvrdí, že on sám je oběť.

Muž byl potrestán za trojnásobný pokus vraždy. Souzen byl podle zákonů, které v Česku platily v době činu. "Nebylo možné uložit výjimečný trest. Dnes vynesený rozsudek považuji za přiměřený," uvedl státní zástupce Jaroslav Kubeša.

Štelc při útoku zasáhl šéfa podsvětí devíti kulkami ze samopalu. Muž kvůli tomu později zemřel. Vážné zranění utrpěl také člen ochranky oběti a náhodný kolemjdoucí.

Případ je zajímavý tím, že v něm jde o vyřizování účtů mezi podsvětím na Slovensku. Podle policie si Štelce na vraždu najala jiná část slovenského podsvětí. Motiv se nepodařilo zjistit. Štelc měl dostat půl milionu korun. "Nepodařilo se prokázat, že je skutečně nájemným vrahem. Nicméně z celého případu to vyplývá, vše na to ukazuje," uvedl Kubeša.

Útok se odehrál v Dubnici nad Váhom. Když oběť vyšla před dům, Štelc ji podle obžaloby zasáhl devíti střelami ze samopalu. Pěti kulkami údajně postřelil osobního strážce a zranil i muže, jenž běžel kolem.

Štelc se snažil soud přesvědčit, že na něj chce někdo shodit vinu. Vystupoval suverénně a v dobrých oblecích připomínal při jednání úspěšného podnikatele. Jeho obhajoba měla ale podle soudce Miloše Žďárského velké trhliny. "Chyběly v ní konkrétní argumenty, které by svědčily o nevině," zdůraznil.

Podezřelého usvědčovala například taška s jeho oblečením, jež se našla nedaleko místa činu. Štelc tvrdil, že mu ji někdo tři měsíce před vraždou ukradl v posilovně. Na oblečení se ale našly jeho pachové stopy. Ty obvykle po doteku vydrží na jakémkoli předmětu až šest hodin, ale v žádném případě ne čtvrt roku.

Na vražedné zbrani se našly i Štelcovy otisky prstů. Muž se hájil tím, že náhodným známým kdysi ukazoval, jak se zachází se samopalem značky Uzi. Štelc tvrdil, že stejnou zbraní potom někdo spáchal útok v Dubnici, aby mohl svalit vinu na něj.

Podle soudu je nepochybné, že Štelc s podobnou technikou umí zacházet. Studoval na vyškovské vysoké vojenské škole, později se účastnil jako voják mise IFOR v Bosně a Hercegovině. Poté podnikal, pracoval v justiční stráži i v ochrance zámožných slovenských podnikatelů.

Proti rozsudku se odvolal jen Štelc. Jeho případ projedná Vrchní soud v Olomouci.

Zpět na seznam zpráv