Datum: 23.6.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

V Bulharsku zuří válka gangů

Nedávná série mafiánských vražd a krvavé vyrovnávání účtů v Bulharsku naznačuje, že "v zemi zuří "válka gangů", které si rozdělují teritoria, píše agentura AFP.

"Po opatřeních státu na potírání organizovaného zločinu, která zúžila rozsah jejich činnosti, si gangy začaly přerozdělovat teritoria," vysvětluje Nasko Rafailov, člen parlamentní komise pro veřejnou bezpečnost.

Podle ředitele národního úřadu pro boj proti organizovanému zločinu Rumena Milanova se skupiny, které se v 90. letech živily vydíráním a pašováním, nyní snaží "modernizovat" svou činnost. Už čtyři roky se podle něj pokoušejí protlačit do ekonomiky a skrýt nelegální aktivity pod "legální roušku".

V pondělí byl v Sofii u vchodu do svého úřadu zastřelen Todor Tolev, majitel osmi firem - stavebních, dopravních a vydavatelských. Tolev, který býval podle ministra vnitra v komunistické éře agentem tajných služeb, řídil současně síť výroby a pašování cigaret.

Ve čtvrtek jen zázrakem unikl smrti Kiril Kirov zvaný "Japonec", kmotr jedné ze šesti mafiánských skupin, které kontrolují pašování drog v Bulharsku.

Kirov byl blízkým spolupracovníkem Ivana Todorova zvaného "doktor" a podle tisku byl zapleten do pašování cigaret. Jeho mercedes explodoval 18. dubna na jednom z nejživějších sofijských bulvárů.

Počátkem června vybuchla bomba při průjezdu opancéřovaného vozu Konstantina Dimitrova, velkoobchodníka se zeleninou, který byl podle policie také zapojen do pašování cigaret.

Počátkem března byl zavražděn majitel holdingu Multigroup Ilja Pavlov, který měl své zájmy v turistice, energetice, stavebnictví, průmyslu a obchodě. O život přišel krátce poté, co svědčil v procesu týkajícím se vraždy bývalého premiéra Andreje Lukanova v roce 1996, komunistického reformátora, který v Bulharsku zahájil cestu k tržní ekonomice.

Bývalý zápasník Pavlov, považovaný za nejbohatšího muže v zemi, byl zavražděn proto, že měl v sektorech turistiky a energetiky podle listu Trud příliš mnoho ambicí.

Bulhaři sledují tuto válku o trhy pašeráků bezmocně, řekl Rafailov a dodal, že obyvatelé vytýkají vládě, že se jí nedaří zakročit proti organizovanému zločinu.

Podle politologa Jevgenije Dainova slabost státu umožňuje těmto "krutým netvorům" v černých mercedesech získávat stále více a více peněz a zabíjet, aby vyvolávali strach.

Podle posledního průzkumu veřejného mínění je 47 procent Bulharů přesvědčeno, že organizovaný zločin má "ochranu politiků".

Sofia v úterý podepsala s evropskou policejní organizací Europol dohodu o spolupráci v boji proti organizovanému zločinu. Europol má hlavně vypracovat strategické zprávy o riziku zločinů v Bulharsku.

Jeden americký diplomat v Sofii, který poukazuje na chronickou neúčinnost justice, tvrdí, že reforma právního systému je nejvážnějším problémem, s nímž se Bulharsko potýká. "Vidíme hodně zločinů a korupce, ale nikdo není trestán," řekl.

Zpět na seznam zpráv