Datum: 30.7.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Nejnebezpečnější zločinecká organizace v Itálii je N'drangheta

Nejnebezpečnější a nejrozvětvenější zločineckou organizací v Itálii je kalábrijská mafieN'drangheta. Tento svůj závěr sdělila ve výroční zprávě italská komise, která se zabývá potíráním mafií.

"N'drangheta se stala pro činnost státu prioritním problémem," tvrdí členové komise s tím, že tato kriminální organizace zaujala místo po dlouhou dobu nejvlivnější mafii Cosa Nostře ze Sicílie.

"Srdce a mozek" této organizace je v Kalábrii na jihu země, avšak N'drangheta se uhnízdila v Severní a Jižní Americe, Albánii, Turecku, na severu Afriky a své odnože má ve Francii, Německu, Belgii, Nizozemsku a dokonce v Austrálii, stojí ve zprávě, která má 600 stran.

Šéf N'dranghety Luigi Fachineri (36) byl zatčen loni v jižní Francii. Byl považován za jednoho ze třiceti nejnebezpečnějších italských mafiánských bossů na útěku.

N'drangheta se podle autorů zprávy zaměřuje na obchod s drogami, zdroje ale čerpá také z vymáhání výpalného.

V Kalábrii, která má půl milionu obyvatel, působí 4000 až 5000 členů této mafie.

"Na rozdíl od jiných zločineckých organizací, které působí v Itálii, N'drangheta nehledá konsenzus a prosazuje se terorem. Na rozdíl od sicilské Cosa Nostry je neproniknutelná, protože její klany tvoří příbuzní. Z tohoto důvodu lze pouze velmi obtížně nalézt v jejích řadách přeběhlíky," podotýká se ve zprávě.

Zpět na seznam zpráv