Datum: 25.8.2003Zdroj: Hospodářské novinyAutor:

Ruské mafie se spojují, chtějí větší vliv

Skupiny organizovaného zločinu působící na území České republiky se v poslední době spojují za účelem dosažení větší síly a většího vlivu. A to přesto, že mezi sebou vedly v minulosti boj o obsazení území. Zmiňuje se o tom výroční zpráva Bezpečnostní informační služby pro rok 2002 zveřejněná na webových stránkách BIS, k níž úvodní slovo napsal ještě bývalý ředitel Jiří Růžek.

Výhody ve znalosti prostředí, uměním legalizovat svůj pobyt a ve vybudovaných vazbách do oficiálních struktur i nadále využívají ke svému dominantnímu postavení ruskojazyčné organizované skupiny. V nich působí hlavně ruští a ukrajinští občané, v menší míře pak Čečenci a Dagestánci. "Vědí, jak svůj pobyt legalizovat, mají vybudovány vazby do oficiálních struktur a snaží se kontaktovat osoby, které by byly ochotny se s nimi podílet na korupci," píše se doslova ve výroční zprávě. BIS se zmiňuje např. o Mukačevské, Luhaňské či Lvovské brigádě, nadále zde působí někteří příslušníci Solncevské organizace, která je jedním z nejsilnějších kriminálních seskupení v Ruské federaci. V této souvislosti služba upozorňuje, že jejich pobyt je spojen s podnikatelskými aktivitami a své cíle bude prosazovat nejen v ČR, ale také v Evropské unii. Vydíráním, vybíráním výpalného, nelegální migrací a dalšími delikty se u nás v rámci organizovaného zločinu prezentují i členové čínské a vietnamské komunity, občané bývalé Jugoslávie, Albánci a občané arabské komunity.

BIS ve své zprávě dále poukázala na fakt, že v roce 2002 poklesla o 38% nelegální migrace přes státní hranice ČR, ovšem o 7 procent vzrostla nelegální migrace ve vnitrozemí z důvodu porušování pobytového režimu. "Počet cizinců řešených policí na území státu (19 573) přesáhl počet osob zadržených při pokusu o nelegální překročení státních hranic (14 741)," naznačuje BIS zřejmě trvalejší trend.

K summitu NATO, který se konal na podzim loňského roku v Praze, BIS poznamenává, že čeští organizátoři anarchistických demonstrací zaznamenali řadu neúspěchů s organizací, materiálním zabezpečením a odezvou zahraničních účastníků.

Ze statistiky informací zaslaných ústavním činitelům vyplývá, že nejvíce (94) jich obdržel ministr vnitra. Prezidentovi republiky bylo v roce 2002 zasláno 19 informací, premiérovi (není rozlišeno kolik před volbami a po volbách) 28 informací. Celkem BIS zaslala 363 informací, což je méně než v předchozím roce (405).

Zpět na seznam zpráv