Datum: 18.8.2003Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

V Británii vzrůstá obchod s padělanými osobními dokumenty

Krádež totožnosti, přesněji řečeno obchodování s padělanými osobními dokumenty cizích lidí, se stává v poslední době stále oblíbenější činností zločineckých gangů v Británii - a také stále větším problémem britských úřadů. Nebývalý zájem o falešné osobní doklady je zejména následkem neutuchající nelegální imigrace do země, píše dnes agentura ANSA.

Organizovaný zločin se podle policejních úřadů postupně odklání od obchodu s drogami ve prospěch této trestné činnosti, a to i s ohledem na mnohem nižší tresty, které při dopadení zločincům hrozí.

Na černém trhu v Británii je nyní možné získat úplné kolekce dokladů, od vysvědčení přes různá potvrzení až po osobní dokumenty. Tak si lze vytvořit zcela novou identitu a doložit ji přesvědčivě vyhlížejícími legitimacemi, průkazy, rodnými a oddacími listy, a to vše za pouhých několik tisíc liber. Falešné doklady poslouží držiteli například k tomu, aby získal podporu v nezaměstnanosti či lékařskou péči nebo práci.

Proto ministerstvo vnitra připravuje návrh nových zákonných norem. V současnosti se například držení padělaných dokladů nepovažuje za zločin, pouze užívání takových dokumentů se chápe jako nezákonné.

K tomu, aby se zabránilo, nebo alespoň ztížilo padělaní dokladů, je ale nezbytné zavést taková opatření, která by falšování výrazně ztížila.

Padělatelům velmi usnadnil situaci fakt, že došlo k prudkému nárůstu on line komunikace. Vzrostl ale i počet obyčejných krádeží cestovních dokladů: jen za posledních pět let přišli britští občané touto cestou o 52.000 pasů. Jen za loňský rok zjistilo 74.000 Britů, že jim někdo ukradl identitu, tedy že nakládá s jejich osobními údaji jako se svými - a to často s katastrofálními následky.

Například důchodce Derek Bond skončil v Jižní Africe ve vězení, protože americký Federální úřad pro vyšetřování ho právě kvůli identitě, kterou mu někdo ukradl, považoval za zločince na útěku.

Zpět na seznam zpráv