Datum: 18.7.2003Zdroj: www.idnes.czAutor:

Česko vydá slovenského bossa

Nic už nebrání tomu, aby boss slovenského podsvětí Mikuláš Černák opustil české vězení. Ministr spravedlnosti souhlasí, aby si zbytek trestu odpykal na Slovensku. Převoz zajistí vězeňská služba. "Bližší okolnosti z bezpečnostních důvodů nezveřejníme," řekla mluvčí ministerstva Iva Chaloupková.

Bratislava podala oficiální žádost o vydání vězně v dubnu. Černák už dal souhlas se svým přesunem, vzal zpět žádost o politický azyl v Česku a stížnost proti verdiktu pražského městského soudu, který na něj uvalil vydávací vazbu.

Šestatřicetiletý Mikuláš Černák ovšem nesouhlasí s tím, že si má odpykat zbytek osmiapůlletého trestu za krácení cla a vydírání. "Hodlá se bránit zákonnými metodami," řekl jeho advokát Vlastimil Vyskočáni.

Černák byl loni v listopadu podmínečně propuštěn z vězení. Podle bratislavského Nejvyššího soudu se musí za mříže vrátit, neboť byl propuštěn předčasně. Správně měl mít nárok na propuštění až po dvou třetinách trestu.

Soud provázely vraždy svědků

Proces s Mikulášem Černákem začal v roce 1999. Patřil mezi nejostřeji sledované na Slovensku a provázela ho přísná bezpečnostní opatření. Před soudem vypovídali chránění svědci prostřednictvím telemostu.

Krajský soud původně Černáka odsoudil za hospodářské delikty, vydírání a vraždu polského podnikatele na patnáct let. Poté, co klíčový svědek změnil výpověď, byl Černákovi snížen trest na polovinu.

V průběhu procesu s Černákem byli zabiti dva svědci a jeden z obžalovaných. Po vynesení verdiktu požádal Černák o policejní ochranu.

Během soudu padala jména politických špiček. Černák se měl na Silvestra v roce 1996 sejít s šéfem HZDS Vladimírem Mečiarem. O kontaktech s poslancem Pavolem Ruskem vypovídal před soudem reportér televize Markízy, kterou Rusko vlastnil.

Po propuštění zmizel za hranici

Po pěti letech opustil Černák vězení, zanedlouho nato i Slovensko. Čeští policisté letos zjistili, že se Černák pohybuje na území České republiky, kde je napojen na ruskojazyčný organizovaný zločin.

V dubnu proběhla několikadenní operace Miki, která vyvrcholila dopadením Slováka u benzinové pumpy v Klíčanech u Prahy. Podle policie trval zákrok sotva dvacet sekund a zatýkaný nekladl žádný odpor.

Slovensko pak vydalo na Černáka mezinárodní zatykač a požádalo o jeho vydání z České republiky.

Černák chtěl zůstat v Česku

Boss slovenského podsvětí mluvil během zadržení o azylu. Soudce Petr Braun, který Černáka vyslechl a vzal do vydávací vazby, považoval jeho vyjádření za jasnou žádost o udělení azylu.

Podezřelý podle něj uvedl, že je ve Slovenské republice pronásledován a byl prý proti němu zosnován politicky motivovaný komplot.

Policie ale žádnou zprávu o azylu na ministerstvo vnitra nezasílala. "Neříkal: Já žádám. Říkal jen - Já také mohu, když budu chtít, požádat o azyl," vysvětlila tehdy policejní mluvčí Blanka Kosinová.

Zpět na seznam zpráv