Datum: 18.6.2003Zdroj: www.mojenoviny.czAutor:

Gang převáděčů vydělal na Asiatech 54 milionů korun

Organizovaný gang patnácti lidí převedl podle policie za rok a půl nelegálně do Německa nejméně 400 asijských uprchlíků a získal od nich minimálně 54 milionů korun. Policie převaděčskou organizaci rozbila v úterý při akci Huang. Přitom zadržela i 130 migrantů.

Gang vybíral za jednu převedenou osobu od 10 000 do 15 000 amerických dolarů (až 450 000 korun), které mezi sebou dělil podle hierarchie, řekl novinářům Ivan Černík z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Policejní rada obvinil dvanáct Asiatů, Číňanů a Vietnamců, a tři Čechy z účasti na zločinném spolčení a z nedovoleného překročení státní hranice. Za to jim hrozí až deset let vězení. Čtrnáct podezřelých čeká v policejní cele na soudní rozhodnutí o uvalení vazby. Poslední obviněný je stíhán na svobodě.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali v úterý v Praze, ve Středočeském, Severočeském a Západočeském kraji i na severní Moravě. Vnikli do deseti objektů, které prohledali. Kromě organizátorů trestné činnosti a uprchlíků podle Černíka objevili i krátkou střelnou zbraň s náboji, padělané cestovní pasy, seznamy běženců, mapy zemí s vyznačenými utečeneckými tábory v České republice a s vyznačenými trasami ilegálních převodů i s cílovými místy v Německu. Našli i 11 000 amerických dolarů a přes 150 000 korun v hotovosti, upřesnil Černík s tím, že speciální policejní tým Výnosy nyní zkoumá finanční účty podezřelých. Zasahující policisté byli chráněni rouškami a rukavicemi kvůli obavám z nemoci SARS. Uprchlíky, většinou Číňany bez pasů, označili čísly. Když podstoupili lékařské prohlídky, skončili v azylových a záchytných zařízeních ministerstva vnitra. Migranti byli v nedůstojných podmínkách, neměli dostatek stravy, pití ani hygienické zázemí.

Převaděčská organizace zajišťovala nelegální přepravu letecky, v autech i pěšky, bez dokladů nebo s padělanými pasy. Strastiplná cesta začínala v Číně a přes Rusko, Ukrajinu a Slovensko vedla až do ČR. Odtud byli převáženi do Německa, Rakouska, Francie a dalších zemí Evropské unie.

Převaděči měli přesně rozdělené role. Dva Asiaté byli v kontaktu s dodavateli migrantů v Číně, další zajišťovali převody peněz, ubytování, hlídače a řidiče. Poslední v hierarchii migranty dopravovali, ubytovávali a hlídali. Podobných tlup podle Černíka operují na českém území desítky. Tato byla zaměřena na Číňany, jinde jde o Armény nebo Vietnamce.

Šéf německého úřadu ochrany hranic Wolfgang Wurm uvedl, že němečtí policisté s českými velmi spolupracovali při mapování činnosti gangu. Německá policie ve středu rovněž provedla v Německu razantní zásah. Při operaci Fujian zatkla 16 podezřelých Asiatů, z nichž sedm obvinili z organizování převaděčství. Při domovních prohlídkách odhalili 29 uprchlíků, střelnou zbraň, 20 padělaných japonských pasů, mobilní telefony a laptopy.

Podle statistik jsou zisky z organizovaného převaděčství stejné nebo vyšší než zisky z drogové kriminality. Největší tlak nelegální migrace byl za posledních deset let právě na hranici s Německem. Díky policejním opatřením nyní poklesl. Zatímco před několika lety přešlo přes hranice až 90 procent nelegálních migrantů, nyní je to 35 procent. Čína jako země původu zaujímá v nelegální migraci přes české území první místo.

Zpět na seznam zpráv