Datum: 17.6.2003Zdroj: www.mojenoviny.czAutor:

Vrahové a mafiáni vládnou za mřížemi

V celách věznic přibývá v Česku stále více nebezpečných zločinců. Hlavně příslušníků rusky mluvících mafií a vrahů.

Jsou nebezpeční, ale soud jim nedokázal vyměřit dostatečně vysoký trest. Pohybují se tedy i ve věznicích s mírných režimem, kde se jich ostatní bojí. Připravuje se zákon, který tresty za těžké zločiny zpřísní. Díky nové trestní politice se v Česku daří za lehčí zločiny udělovat alternativní tresty bez odnětí svobody. Zpřísnily se také podmínky pro uvalení vazby, takže mnoho obviněných do ní ani nevkročí. Statistika počtu vězňů avazebně stíhaných proto vykazuje mírně klesající trend. Přibývá ale těžkých zločinů. Rozsudky však nejsou vždy dost tvrdé.

"Stoupá počet pachatelů velmi nebezpečné trestné činnosti, především bují organizovaný zločin azločiny proti životu azdra ví," řekla generální ředitelka Vězeňské služby Česka Kamila Meclová.

Prozatím je v Česku za vraždu nejvyšší trest 15 let, výjimečně 25. Jako šafránem soudy šetří rozsudkem na doživotí. Někteří pozůstalí po obětech zvrhlíků proto organizují petiční akce, kterými chtějí zákonodárce přimět k tomu, aby se vražda trestala doživotím. Brutalita zločinců je v některých případech děsivá. Na ministerstvu spravedlnosti se již připravuje úprava zákona, která by za těžké zločiny zvýšila trestní sazbu. Ministr Pavel Rychetský se také snaží o to, aby si u nás odsouzení cizinci, jejichž trest zahrnuje i vyhoštění, odpykávali trest ve své vlasti. "Tito zločinci jsou velkým rizikem pro naše zaměstnance. Je mezi nimi řada cizinců z postkomunistických ajižních zemí," doplnila Meclová.

Zpět na seznam zpráv